سوال(۷)- چرا فکر کوچک در معرض اختلاس گرفتار می شود؟

استاد جوادی

((اختلاس معضل اقتصاد کشور است / خیانت به بیت المال آبروی انسان را می ریزد ))

حوزه/ حضرت آیت الله جوادی آملی اختلاس را معضل اقتصاد کشور برشمردند و گفتند: طبق کلام حضرت امیر علیه السلام خیانت به بیت المال آبروی انسان را در همین دنیا می ریزد.

به گزارش خبرگزاری«حوزه» این مرجع تقلید در دیدار  شهردار و رئیس شورای شهر استان قم با اشاره به مسئله  مباهله و همچنین واقعه خاتم بخشی حضرت امیر المومنین (ع)در حال نماز، اظهار داشتند: ما بزرگانی را به امامت برگزیدیم که روی انسانیت انسان سرمایه گذاری کرده اند و به ما فرمودند بزرگوار و بلند اندیش باشید، چراکه خداوند همت ها و اندیشه های بلند را دوست دارد و فکرهای کوچک و پست مشمول رحمت الهی نیست؛ این یک اصل اسلامی است.

ایشان در  بخش دیگری از سخنان خود، جهانی اندیشیدن در حوزه برنامه ریزی را یادآور شدند و بیان داشتند:

یک مسلمان بلند اندیش در برنامه ریزی های خود بیش از آنکه به دو حوزه ملی و منطقه ای بیاندیشد به حوزه بین المللی می اندیشد و برای آن برنامه ریزی می کند؛ در برنامه ریزی های خود باید جهانی فکر کنیم و منطقه ای و ملی عمل کنیم تا کسانی که به این سرزمین سفر می کنند این مشترکات انسانی را مشاهده کنند و جذب شوند.

حضرت آیت الله جوادی آملی افزودند: در عمران و آبادانی شهر باید بدون اختلاف نظر و فارغ از سلیقه های شخصی و با وسعت دادن به ظرفیت جان خود عمل کنیم.

ایشان با بیان این مطلب که «ما اگر نیت الهی داشته باشیم مشکلات با عنایت الهی رفع خواهد شد» فرمودند: دو اصل الهی در این مساله وجود دارد؛ اول اینکه کار کردن و انجام خدمت وظیفه انسان است اما هرگز نباید به این کار و نتیجه آن دل خوش و امیدوار باشد چرا که اصل دوم می گوید نتیجه کار و روزی به دست خداست. لذا ما باید با همه توان خود تلاش و کوشش کنیم و نگران مشکلاتی همچون کسری بودجه نباشیم چرا که اگر نیت ما الهی باشد حتما کار به ثمر خواهد رسید.

حضرت آیت الله جوادی آملی اختلاس را معضل اقتصاد کشور برشمردند و گفتند: طبق کلام حضرت امیر علیه السلام خیانت به بیت المال آبروی انسان را در همین دنیا می ریزد.

ایشان خاطرنشان کردند: ما در این کشور همه امکانات را در اختیار داریم تنها کمی همت و مدیریت لازم است تا بتوان این امکانات را به کار گرفت، باید مطابق بودجه وارد مرحله انجام برنامه ها شد تا خروجی کار روشن باشد و در نیمه کار ، کارها رها نشود.