۱۰۲۵۷-قدر انقلاب را بدانیم ،روزگاری مدارس دینی انبار بازاری ها بود/ بررسی کنیم چه شده رهبر انقلاب بر حوزه انقلابی تاکید دارند.+ محبت مجاز ی و انحرافی و ابزاری در چه شرایطی تولید و رشد می کنند؟

مدارس دینی انبار کالای بازاری ها شده وطلبه ای حضور نداشت، کتابفروشی ها و کتابخانه ها، کتاب دینی نداشند، وقتی ما می خواستیم مجلس روضه ای بر پا کنیم یک روحانی مجبور بود با کت و شلوار بیاید و در خانه لباس روحانی بر تن کند.

به گزارش خبرنگارخبرگزاری «حوزه»، آیت الله  مصباح یزدی ظهر امروز در همایش تجلیل از ممتازین موسسه امام خمینی(ره) و جمعی از طلاب مدرسه علمیه مروی تهران، اظهارداشت: این انقلاب و نظام اسلامی به سهولت به دست ما نرسیده است و خون ده ها هزار جوان مملکت به پای آن ریخته شده است باید همگان برای حفظ و صیانت از این نعمت الهی از هیچ تلاش فروگذاری نکنند و طلاب و پژوهشگران با برنامه ریزی و ارائه طرح های سازنده و اثر گذار دین خود را نسبت به خون شهدا ادا کنند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه ادامه ادامه داد: امروز در عصری قرار داریم که اگر بلد یا راهنمایی نباشد بدون تردید دچار ضعف، تردید و گمراهی خواهیم شد و تشخیص اهمیت در بسیاری از موارد جنبه فنی و تخصصی دارد، الحمدلله خدا رهبری به ما داده که می توانیم به شناخت او اعتماد کنیم، اشاره هایی که مقام معظم رهبری می فرمایند باید غنیمت شمرده شود، همانند قطب نمایی است که جهت را مشخص می کند.

آیت الله مصباح یزدی با بیان اینکه باید کلام رهبری را رهگیری کنید و نکاتی که به عنوان کد می دهند را دریافت کنیم، افزود: همانطور که طی ماههای اخیر در فرمایشات مقام معظم رهبری این نکته بارها وجود داشته است که حوزه باید انقلابی بماند، این شوخی نیست یک جمله و عبارت کوتاه است اما دنیایی از تعابیر، معنا و تجربه پشت آن قرار دارد، ما با این جمله مواجه هستیم و باید ارزش آن را بدانیم و به دنبال تبیین آن باشیم، باید شناسایی شود که چه ضعفی وجود داشته و چه خطری حوزه را تهدید می کند که ایشان هشدار می دهند.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) تصریح کرد: باید بررسی کنید چه شده که مقام معظم رهبری نسبت به مساله « حوزه انقلابی » و « انقلابی ماندن حوزه ها » آنقدر تاکید و سفارش می کنند.

استاد اخلاق حوزه علمیه تصریح کرد: اگر این مخدوش شود خون صدها هزار شهید پایمال می شود، ضعف نظام به معنای پایمال شدن خون شهیدان و شرکت در قتل صدها هزار شهید است.

وی افزود: امروز طلاب و حوزویان باید اولویت ها را بشناسند و بدانند سر به زنگاه چه انتخابی را داشته باشند باید به گونه ای گام برداریم که در راستای تقویت نظام و انقلاب و استکبار ستیزی باشد.

آیت الله مصباح یزدی در ادامه با بیان اینکه بقای نظام وابسته به انقلابی بودن حوزه است تصریح کرد: امروز نعمت رهبری و ولایت فقیه شامل مردمان این عصر شده است و باید قدر نعمت بدانیم و خداوند را شاکر باشیم چرا که  فرمایشات مقام معظم رهبری قطب نما حرکت امت اسلامی است.

رییس مؤسسه امام خمینی(ره) در ابتدای سخنان خود با بیان اینکه خاطره ای از دوران گذشته و مربوط به ۶۰ سال پیش در خاطرم آمد که برایتان نقل می کنم و خود آنچه مفید است را توشه بگیرد، اظهارداشت: سال ۳۲ یا ۳۲ یعنی ۶۰ سال قبل در یکی از شبهای تاسوعا یا عاشورا، آیت الله وحید آن زمان در نجف اشرف بودند و سالی چند بار می آمدند تهران و بنده زیر ۲۰ سال سن داشتم.

وی با بیا اینکه آقای وحید آن زمان هم آیت الله بودند گفت: ایشان وقتی منبرشان تمام شد در حال پایین آمدن بودند که مرحوم ابوالقاسم کاشانی وارد شدند و آیت الله وحید به احترام ایشان مجدد به بالای منبر رفت و موضوع دیگری را آغاز کرد.

آیت الله مصباح یزدی با بیان اینکه آقای وحید پیرامون شباهت هایی میان جامعه و انسان  وجود دارد، اظهارداشت: بدن دارای جهازهای متفاوتی است که دو جهاز آن مهمتر و اساسی تر هستند یکی تغذیه و دیگری مغز و اعصاب همچنین در جامعه  نیز این دو جهاز مهم همانند یک انسان زنده وجود دارند یکی تغذیه و دیگری اعصاب، اگر این دو مورد فعال باشند و کار خود را به خوبی انجام دهند انسان سالم خواهد بود اما اگر این دو سالم نباشند انسان نمی تواند پیشرفت داشته باشد، نهادی که باید نیازهای مادی را تأمین کند دولت است و نهادی که روح جامعه را رشد می دهد روحانیت است.

وی با بیان این که اگر این دو فعالیت وجود داشته باشد جامعه تعالی پیدا می کند، اظهار داشت: جامعه به تغذیه سالم و مستمر نیاز دارد، این تغذیه روحی جامعه است که باید به وسیله تحقیق علمی و پژوهشی صورت گیرد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه گفت: اگر در جامعه کسانی نباشند که علوم را کنکاش کنند، شبهات را پاسخ دهند، تولید علم داشته باشند همانند پیکری است که دستگاه تغذیه سالم ندارد، متصدی تغذیه علمی جامعه پژوهشگران هستند، هدف جامعه اسلامی باید تحقیق در علوم اسلامی و انسانی باشد.

آیت الله مصباح یزدی با اشاره به یکی از سنت های الهی افزود: یکی از سنت های الهی است است کسانی که در جامعه مورد استضعاف قرار می گیرند، تحقیر شده و مظلوم و محروم واقع می شوند خداوند اراده می کند که آن ها را بلند کند.

وی افزود: یکی از مصادیق این مسأله انقلاب اسلامی ایران است، در زمان حکومت ستمشاهی روحانیت به استضعاف مبتلا شده بود و کسی حق نداشت لباس روحانیت بپوشد، پس از آن هم بر اساس قوانین فقط افراد محدودی این اجازه را داشتند.

آیت الله مصباح یزدی خاطرنشان کرد: مدارس دینی انبار کالای بازاری ها شده و در مدارس طلبه ای حضور نداشت، کتابفروشی ها و کتابخانه ها کتاب دینی نداشند، وقتی ما می خواستیم مجلس روضه ای بر پا کنیم  یک روحانی مجبور بود با کت و شلوار بیاید و در خانه لباس روحانی بر تن کند و مراسم در جایی باشد که صدا به کوچه نرسد تا پاسبانی نباشد و دستگیر نکند.

وی اظهارداشت: حوزه علمیه قم به برکت آیت الله العظمی بروجردی رونق گرفت و سامان دهی شد، از این حوزه بود که شخصیتی همانند حضرت امام(ره) درخشید، در میان این حوزه و با وجود این نعمت اشخاص و گروه هایی بودند که استضعاف خاص و مضاعف داشتند و دولت، مردم و حتی برخی روحانیان به آن ها اعتنا نمی کردند و بی مهری داشتند.

آیت الله مصباح یزدی با بیان این که شخص حضرت امام در بین روحانیت قم هم مورد بی مهری خاص بودند، گفت: این مسأله سبب شد ایشان درس اخلاق، فلسفه و عرفان را ترک کنند و فقط به فقه و اصول بپردازند اما اراده خدا این بود به دست همین شخصیت بزرگترین قدرت های منطقه را نابود کند.

وی افزود: سوء تفاهم ها و چه بسا نیت های آلوده کمک می کرد که این جریانات اتفاق بیفتد اما خداوند به گونه دیگر اراده کردند، این درسی است که توجه داشته باشیم حتی آن که شأن نزول خاص دارند و به مسأله ای خاص اشاره می کند روحی است که جریان دارد و همانند خورشیدی است که می تابد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این که باید درس بگیریم که از ظلم ها و بی مهری هایی که نسبت به کسانی انجام می گیرد نهراسیم، اظهار داشت: این تمام قضیه نیست و کار با این چند روز تمام نمی شود و کل این عالم در برابر عالم ابدی هیچ چیز محسوب نمی شود.

وی ادامه داد: باید امیدوار به خدا باشیم، کسانی هستند بر اثر ضعف معرفت به دلیل برخی ظلم هایی که از داخل و خارج به طرفداران انقلاب شده و می شود دلسرد و ناامید می شوند که اشتباه است، هچیگاه محرومیت های ما به پای محرومیت روحانیت در زمان حکومت ستمشاهی نمی رسد. رییس مؤسسه امام خمینی(ره) با بیان این که در تشخیص وظیفه و رعایت اهم و مهم نباید کوتاهی کنیم، ابراز داشت: فسادها در عالم کم نیست، نباید انتظار داشت که نظامی بدون هیچ عیب و نقصی باشد، ابتدا باید خود را اصلاح کنیم و نگوییم باید همرنگ جماعت شویم، همچنین از عده کم نباید بهراسیم.

وی بیان داشت: دلیل موفقیت و کمال کثرت افراد نیست، باید دنبال شناخت وظیفه باشیم تا عمل کنیم، خطری که وجود دارد این است که ما اولویت ها را در نظر نگیریم، در جامعه انواع فساد ها وجود دارد اما باید ببینیم که مبارزه و برطرف کردن کدام مساله اولویت دارد.

انتهای پیام