۱۰۴۰۲-روزالیا لومباردو | مومیایی زیبای خفته+ محرومیت از محبت حقیقی در عقیده باطل مومیایی

روزالیا لومباردو | مومیایی زیبای خفته

روزالیا کودک ایتالیایی ۲ ساله ای بوده که حدود ۱۰۰ سال پیش از دنیا رفته اما هنوز بدن بی جان و چهره معصوم کودکانه اش سالم باقی مانده است. امروزه در دنیا روزالیا را با نام هایی چون: زیبای خفته، کودکی در تابوت شیشه ای، زیباترین مومیایی دنیا و سالم ترین مومیایی جهان می شناسند. هر ساله گردشگران بسیاری به دخمه سیسیلی در پالرمو می روند تا روزالیا، این شگفتی را از نزدیک ببینند. 

داستان از آن جا شروع شد که روزالیا این فرشته دو ساله در اثر ذات الریه از دنیا رفت و پدرش در غم از دست دادن او بی طاقت شده بود. پدر روزالیا می خواست به هر نحوی که شده بدن کودک دلبندش را برای همیشه و به صورت سالم در کنار خود داشته باشد، پس به سراغ برجسته ترین متخصص مومیائی در ایتالیا یعنی آلفردو سالافیا رفت. سالافیا نیز با استفاده از روشی مختص به خودش دست به کار شد و بدن روزالیا را مومیایی کرد. زحمات آلفردو سالافیا جواب داد و هنوز بعد از ۱۰۰ سال بسیاری از جزئیات صورت این دختربچه باقی مانده است. جالب است بدانید که تا سال ها هیچ کس از روشی که آلفردو سالافیا برای مومیایی روزالیا استفاده کرده بود خبر نداشت و فرمول آن به صورت رازی شگفت انگیز بسیاری از محققان و دانشمندان را سرگرم خود کرده بود.

در نهایت در سال ۲۰۰۹ میلادی با کشف یادداشت های سالافیا راز مومیایی زیبای خفته نیز کشف شد. فرمول اعجاب انگیز آلفردو ترکیبی از فورمالین، نمک روی، الکل، اسید سالیسیلیک و گلیسیرین بود. ترکیب الکل و وضعیت آب و هوایی موجود در دخمه، باعث خشک شدن بدن روزالیا می شد. گلیسیرین به بدن اجازه می داد تا به صورت مومیائی در آمده و اسید سالیسیلیک از رشد کپک ها و قارچ ها در بدن جلوگیری می کرد. در این میان فورمالین وظیفه از بین بردن باکتری های بدن را برعهده داشت. می توان گفت که عنصر معجزه آسا و جادویی این فرمول، زینک بود که به بدن، حالت سفت و سختی می داد. در واقع همین زینک بود که بدن را به شکل واکس مانندی بدل می کرد. 

جالب آن که جذابیت بدن مومیایی روزالیا تنها به جزئیات صورت سالمش بر نمی گردد بلکه باید بدانید تمام استخوان ها و اعضاء بدن این فرشته کوچک کاملا سالم باقی مانده اند و کشف این واقعیت، از عظمت کار آلفردو سالافیا پرده برداری کرد.

پلک زدن مومیایی روزالیا لومباردی، حقیقت یا شایعه؟!

چندین گزارش از پلک زدن مومیایی روزالیا منتشر شد که به سرعت همه جا را در بر گرفت. به همین منظور عکس های تایم لپس، از پلک زدن روزالیا مستنداتی تهیه کرده و نشان می دهد که پلک های روزالیا چندین بار در حد ۳ میلی متر از هم گشوده شده است. 

البته محققان دلیل آن را دو احتمال دانسته اند: تغییرات دمایی دخمه و یا خطای دیدی ساده. از آن جا که دمای دخمه در طی روز تغییر می کند این تغییر دما در انبساط و انقباض عله ها تأثیر داد و می تواند دلیل باز شدن پلک های دختربچه ایتالیایی باشد. برخی دیگر معتقدند پلک زدنی در کار نیست و چون روزالیا درون تابوت شیشه ای قرار دارد، انکسار نور و دیدن روزالیا در زوایای مختلف این تصور را ایجاد می کند که گویی در حال پلک زدن است.

امروزه بدن روزالیا لومباردو درون تابوتی شیشه ای و در دخمه کپیو شین شهر پالرمو در معرض دید عموم مردم قرار دارد.

باید بدانید کارناوال به زودی در مقاله ای مفصل به شرح داستان روزالیا لومباردو خواهد پرداخت.

درباره آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان

همچنین می توانید درباره برخی از جالب ترین بقایای تاریخی جهان در زیر بخوانید:

بوسه ابدی عشاق ایرانی در تپه حسنلو

اسکلت زن باردار ۴۰۰۰ ساله

قدیسه فرانسوی | رازهای جسدی سالم بعد از ۱۳۷ سال

اولین چشم مصنوعی دنیا در شهر سوخته

مرد نمکی ۱۷۰۰ ساله در موزه ایران باستان


تاریخ تولد: 13 دسامبر ۱۹۱۸

تاریخ فوت: ۶ دسامبر ۱۹۲۰

محل نگهداری: دخمه کپیو شین، پالرمو ایتالیا

روزالیا لومباردو | مومیایی زیبای خفته
روزالیا لومباردو | مومیایی زیبای خفته
روزالیا لومباردو | مومیایی زیبای خفته
روزالیا لومباردو | مومیایی زیبای خفته

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.