۱۶۱۵-جامعه سازی دینی از ماموریت های امروز روحانیت است/ محیط خانواده باید کلاس تربیت باشد.+ محبت حقیقی و قدرت جامعه سازی ان

حجت‌‌الاسلام والمسلمین یعقوبی- امام جمعه بجنورد

کد خبر: ۴۲۱۶۶۰ | تاریخ مخابره :۱۳۹۶/۵/۱۲ – ۱۰:۰۱ | سرویس: استان‌ها ۴۱
رئیس شورای حوزه خراسان شمالی در جمع خانواده های حوزویان:
جامعه سازی دینی از ماموریت های امروز روحانیت است/ محیط خانواده باید کلاس تربیت باشد
حوزه/ رئیس شورای حوزه علمیه خراسان شمالی با تاکید بر ضرورت توجه خانواده ها به تربیت دینی فرزندان، گفت: جامعه سازی دینی در پرتو امر به‌ معروف و نهی از منکر محقق می شود و همه مردم به ویژه روحانیت باید تا آنجا که می‌توانند موانع را از سر راه جامعه اسلامی بردارند.
 

به گزارش خبرگزاری«حوزه» از خراسان شمالی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین ابوالقاسم یعقوبی، صبح امروز در جمع خانواده‌های کارکنان مدیریت حوزه علمیه استان خراسان شمالی،  اظهار داشت: وقتی ازدواج می‌کنیم دایره فردی گسترده‌تر و "من" تبدیل به "ما" می‌شود و قاعدتاً مسئولیت ما نیز بیشتر می‌شود، چون تا وقتی یک نفر هستیم یک نفریم و وقتی وارد یک مجموعه می‌شویم مسئولیت مان نیز بیشتر می‌شود.

وی افزود: خانواده به‌منزله ساختمان است که زن و شوهر معمار این بنا هستند که باید مهندسی و معماری کنند و خانواده را با مشارکت و تعاون به سمت پیشرفت و تعالی هدایت کنند.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی با اشاره به اهمیت خانواده در جامعه گفت: باید به خانواده سازی به‌منزله زیربنای جامعه توجه داشته باشیم و از خانواده نباید غافل شویم.

وی با بیان اینکه هرکدام از ما ۳ وظیفه داریم که در عرض هم هستند یعنی در هر زمان ۳ وظیفه داریم، اظهار داشت: خودسازی، خانواده سازی و جامعه سازی ازجمله وظایف یک فرد در جامعه است.

امام‌جمعه بجنورد با اشاره به اینکه نخستین وظیفه خودسازی است، افزود: باید خودمان، خویشتن را بسازیم و خودمان را پالایش کنیم که باید سعی کنیم کارهای روزمره ما را از خودمان غافل نکند.

حجت الاسلام والمسلمین یعقوبی تصریح کرد: امیرالمؤمنین علی (ع) می‌فرمایند: تعجب می‌کنم از کسی که چیزی را گم‌کرده به دنبالش می‌گردد ولی خودش را گم‌کرده و به دنبال خودش نمی‌گردد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی خراسان شمالی گفت: گاهی خود را در کارهایمان گم می‌کنیم و مشغول مسائل اجتماعی سیاسی می‌شویم زمانی به خود می‌آییم و می‌بینیم که خود را فراموش کرده‌ایم که این ضرر بزرگی است و نباید خودمان را فراموش کنیم.

وی با تأکید بر اینکه باید برای خودسازی خودمان برنامه‌ریزی داشته باشیم و وقت بگذاریم، افزود: نخست باید برای خودمان دلسوزی کنیم یعنی اول‌ازهمه و قبل از همه برای خودمان همچنان که قرآن نیز تصریح کرده است و می‌گوید اول خودتان را در نظر بگیرید و خودسازی کنید، چراکه حلقه اول تربیت خودمان هستیم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین یعقوبی در ادامه با بیان اینکه باید مدیریت زمان داشته باشیم، گفت: امام موسی کاظم (ع) فرمود: زندگی خود را به چهار قسمت تقسیم کنید؛ بخشی را برای عبادت و طاعت بخشی را برای کار و تلاش و بخشش را برای تفریح و بخشی را برای عیب شناسی.

وی افزود: یعنی زن و مرد زمانی بنشینند و عیوب همدیگر را به همدیگر متذکر شوند زیرا محرم‌تر از زن و شوهر نسبت به یکدیگر وجود ندارد و ازآنجاکه هرکدام از زن و مرد عیب‌های یکدیگر را بهتر می‌دانند بهتر است این نقطه‌ضعف‌ها و عیب‌ها را متذکر شویم و در رفع آن بکوشیم، بنابراین محیط خانواده باید کلاس تربیت برای فرزندان باشد، چراکه آنان از رفتار و منش ما درس می‌گیرند.

وی تصریح کرد: مقام معظم رهبری در جمع ائمه جمعه فرمودند مواظب باشید امت نزدیک یادتان نرود «قوا انفسکم و اهلیکم» و مواظب خود و خانواده‌تان باشید و زن و شوهر باید همدیگر را درک کنند، بنابراین حلقه دوم که خانواده سازی است، تربیت در خانواده و خانواده سازی بسیار مهم است.

استاد حوزه علمیه خراسان شمالی گفت: سومین حلقه جامعه سازی است که در این حلقه امربه‌معروف و نهی از منکر مهم بوده و همه مردم به ویژه روحانیت باید تا آنجا که می‌توانند موانع را از سر راه جامعه اسلامی بردارند.

وی با تأکید بر اینکه باید مراقب باشیم تا از خود و خانواده و جامعه غافل نشویم، افزود: شخصی که مسئولیتی را قبول می‌کند باید تبعات آن را هم بپذیرد یعنی اگر مردی شاغل است باید خانواده خود را درک کند و خانواده نیز باید او را درک کنند.

امام‌جمعه بجنورد تصریح کرد: به تعبیر قرآن مرد و زن مانند لباس هم هستند، همان‌طور که لباس انسان را از سرما و گرما حفظ می‌کند و از جهتی زینت به‌حساب می‌آید اگر روزی گوشه‌ای از آن پاره شد کسی آن را دور نمی‌اندازد ازآنجاکه قرآن در مورد زن و مرد به لباس تعبیر کرد گاهی زن و شوهر هم عیب‌هایی دارند که نباید به‌محض رؤیت عیب و نقطه‌ضعف به‌کلی از همدیگر ببرند بلکه اینجا جای تغافل است.

وی بیان داشت: خداوند متعال در قرآن در مورد ساختن کعبه یعنی خانه خود سخن می‌گوید که آن را ابراهیم(ع) و اسماعیل(ع) ساختند یعنی دو نفر به‌صورت مشارکتی ساختند خانه خدا را هم مشارکتی ساختند ما هم باید خانه بخت و خانه خداپسندانه و زندگی‌مان را با مشارکت هم بسازیم و این‌طور نیست که همه مسئولیت‌ها بر دوش مرد یا زن باشد.

رئیس شورای حوزه علمیه استان خراسان شمالی با اشاره به اینکه این آیه بسیار زیباست که می‌فرماید«وَ الطَّیِّباتُ لِلطَّیِّبینَ وَ الطَّیِّبُونَ لِلطَّیِّباتِ أُولئِکَ مُبَرَّؤُنَ مِمَّا یَقُولُونَ لَهُمْ مَغْفِرَهٌ وَ رِزْقٌ کَریمٌ» زنان پاک برای مردان پاک و مردان پاک برای زنان پاک هستند؛ گفت: با توجه به این آیه، به چنین خانواده‌هایی وصله ناجور نمی‌چسبد، این‌ها از ناپاکی‌ها به دور هستند مبرا هستند خدا هم مغفرت و هم رزق کریم را شامل آن‌ها می‌کند.

نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی تصریح کرد: رزق کریم این است که طیب و طیبه به همدیگر می‌رسند به هم نزدیک می‌شوند و همین خودش رزق کریم است.

استاد حوزه علمیه خراسان شمالی با بیان اینکه لباس طلبگی و اینکه خودمان را منتسب به امام زمان (عج) می‌دانیم این خودش یک افتخار و رزق کریم است، گفت: خدا خانواده‌های ما را طوری قرار داده است که طیب و طیبه به هم رسیده‌ایم، ازاین‌رو باید مواظب باشیم که خودمان را با دیگران مقایسه نکنیم، البته مقایسه نزولی اشکال ندارد ولی مقایسه صعودی اشکال دارد.

وی گفت: نباید در خانواده به بالاترین‌ها نگاه کنیم که این باعث می‌شود که نسبت به خداوند رضایت نداشته باشیم و شاکر نباشیم و در مسائل مادی نیز باید نگاهمان به پایین‌تر باشد، زیرا خانواده‌هایی هستند که شرایط مادی ما را ندارند اگر این‌گونه به مسائل نگاه کردیم همیشه شاکر خواهیم بود.

امام‌جمعه بجنورد افزود: لیکن در مسائل معنوی باید به بالاتر از خودمان نگاه کنیم و در مسائل معنوی باید شاکر باشیم، ولی قانع نباشیم، اما در مسائل مادی باید قانع باشیم که اگر قانع بودیم، شاکر هم خواهیم بود.

انتهای پیام/