۱۷۹-قر آن- اخلاق- عقل عملی=انگیزه سالم

آیت الله العظمی جوادی آملی در دیدار انجمن اخلاق اسلامی حوزه علمیه قم؛
هدف اخلاق تقویت عقل عملی و قوه انگیزه است / متاسفانه شاهد فقدان اخلاق در جامعه هستیم
اخلاق غیر از موعظه است، اخلاق یک رشته عمیق علمی است که موضوع آن شناخت نفس انسان است تا از این طریق انسان بتواند روح خود را درمان کند و طهارت ببخشد.

به گزارش خبرگزاری«حوزه»، حضرت آیت الله جوادی آملی در دیدار  اعضای انجمن اخلاق اسلامی حوزه علمیه قم که  در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزارشد، در سخنانی فقدان اخلاق را ریشه مشکلات جامعه دانستند و بیان داشتند: ما وظیفه انتقال معارف اهل بیت علیهم السلام را به جامعه بر عهده داریم، اما متاسفانه شاهد خروجی مناسبی در جامعه نیستیم که سرّش همان فقدان اخلاق است.

ایشان ادامه دادند: خداوند در وجود هیچ موجودی حتی فرشتگان به اندازه انسان سرمایه گذاری نکرده است؛ اینکه خداوند متعال می فرماید " و نفخته فیه من روحی"، این «ی» متصل به روح نشان می دهد که بین خداوند و انسان یک رشته و حبل متین وجود دارد و فن شریف اخلاق برای شناخت همین نکته نهفته در این «ی» است که انسان متوجه باشد به کجا و چه کسی متصل است.

معظم له اخلاق را یک رشته عمیق علمی دانستند و اذعان داشتند: اخلاق غیر از موعظه است، اخلاق یک رشته عمیق علمی است که موضوع آن شناخت نفس انسان است تا از این طریق انسان بتواند روح خود را درمان کند و طهارت ببخشد و خود را از شر گناهان آبرو بر نجات بدهد.

حضرت آیت الله جوادی آملی در ادامه خواستار تالیف کتب درسی عمیق و کارشناسی شده با موضوع علم اخلاق به منظور استفاده در سرفصل های آموزشی حوزه های علمیه و دانشگاه ها و همچنین توجه به «فقه الاخلاق» شدند و بیان داشتند:لازم است هدف اخلاق که همان تقویت عقل عملی و قوه انگیزه است در کنار توجه به عقل نظری و قوه اندیشه مورد توجه جدی قرار بگیرد چرا که رشد یکی از این دو بعد بدون دیگری اثری نخواهد داشت