۲۰۰۸-پدران نسبت به آینده دینی فرزندان خود توجه داشته باشند/ حتی فرزندان انبیاء هم در معرض خطر بی دینی هستند.+ محبت حقیقی اولیه و ثانویه در زندگی بشر

ه گزارش خبرگزاری «حوزه»، استاد محسن قرائتی در ادامه سلسله مباحث تفسیری خود با موضوع تفسیر قطره ای به بیان آموزه های آیه ۱۳۳ سوره بقره پرداخته است.

آیه:     

أَمْ کُنْتُمْ شُهَدَآءَ إِذْ حَضَرَ یَعْقُوبَ الْمَوْتُ إِذْ قَالَ لِبَنِیهِ مَا تَعْبُدُونَ مِنْ بَعْدِى قَالُواْ نَعْبُدُ إِلَهَکَ وَإِلَهَ ءَابَآئِکَ إِبْرَهِیمَ وَ إِسْمَعِیلَ وَإِسْحَقَ إِلَهاً وَحِداً وَنَحْنُ لَهُ مُسْلِمُونَ‏

ترجمه:            

آیا شما (یهودیان) هنگامى که مرگ یعقوب فرا رسید، حاضر بودید؟! آن هنگام که به فرزندان خود گفت: پس از من چه مى‏پرستید؟ گفتند: خداى تو و خداى پدرانت ابراهیم و اسماعیل و اسحاق، خداوند یکتا، و ما در برابر او تسلیم هستیم.

* نکته ها                     

گروهى از یهود اعتقاد و ادّعا داشتند که یعقوب هنگام مرگ، فرزندان خود را به دینى که یهود، با تمام تحریفاتش به آن معتقد بودند، سفارش و توصیه کرده است و آنها بدین سبب به آئین خود پایبند هستند. خداوند در ردّ این ادّعا و اعتقاد، آنان را مورد سؤال قرار مى‏دهد که آیا شما در هنگام مرگ بر بالین یعقوب حاضر بوده‏اید که اینگونه مى‏گویید؟ بلکه او از فرزندان خود اسلام و تسلیم در برابر خداوند را خواست، و فرزندان به او وعده دادند که عبادت و پرستش خداى یگانه و تسلیم بودن در برابر او را در پیش گیرند.

در قرآن از جدّ و عمو، به پدر «أب» تعبیر مى‏کند. «ابائک ابراهیم واسماعیل» چون ابراهیم، جدّ فرزندان یعقوب و اسماعیل، عموى آنان بوده است.

* پیام ها      تربیت فرزندان                 

۱- سخن باید بر اساس علم و آگاهى باشد. «أم کنتم شهداء»

۲- مرگ به سراغ همه مى‏آید، حتّى پیامبران. «حضر یعقوب الموت»

۳- حسّاس‏ترین زمانِ زندگى، لحظه‏ى مرگ است و حسّاس‏ترین مسئله، موضوع دین و عقیده و حسّاس‏ترین مخاطب، نسل انسان است. «اذ حضر یعقوب الموت اذ قال لبنیه ما تعبدون»

۴- موعظه در آستانه‏ى مرگ، آثار عمیقى دارد. «اذ حضر یعقوب الموت اذ قال»

۵ – پدران باید نسبت به آینده‏ى دینى فرزندان خویش، توجّه داشته باشند؛ حتّى فرزندان انبیاء در معرض خطر بى‏دینى هستند. «ماتعبدون من بعدى»

۶- همه انبیا، به عبادت وتسلیم در برابر خداوند سفارش مى‏کردند. «الهاًواحداً»

۷- فقط در برابر فرمان خداوند، تسلیم شویم. «له مسلمون»