۳۶۰- یک ضرب المثل قدیمی می گه: “این امکان وجود دارد که کشتی صداقت به صخره برخورد کند، اما هیچ گاه غرق نمی شود

صداقت و تاثیر آن در زندگی زناشویی

رادیو خاوران / گروه اجتماعی / شنبه ۸ اسفند ۱۳۸۸ / موضوع : صداقت و تاثیر آن در زندگی زناشویی / مژده مهدی زاده

zan

سلامی گرم و جانانه به شما یاران همیشه همراه این ساعت صدای خاوران ویک سلام مخصوص به همه خانوم ها و آقایانی که طعم زندگی مشترک رو چشیدند. امروز روی صحبتمون با شماست با ما همراه باشید

…….

امروز می خوایم در مورد یکی از اصول مهم زندگی زناشویی با عنوان صداقت حرف بزنیم واقعا ما چقدر از این اصل مهم برای رسیدن به کمال خوشبختی میدونیم  آیا ما نسبت به همسرمون آدم های صادقی هستیم واز همه مهمتر با خودمون ؟؟؟ !!! یا حداقل سعی می کنیم همیشه صادق باشیم سخته یا آسون ؟

تقریبا همه ما شنیدیم که ازدواج امری است مهم و سرنوشت ساز، کامیابی یا شکست در آن، در زندگی آینده تأثیر بسزایی دارد، ازدواج خوب و موافق، زندگی را قرین آرامش و آسایش می‌کند و زمینه را برای پرورش استعدادهای درونی و ترقی و تعالی فراهم می‌سازد، بر عکس شکست در ازدواج موجب یأس و دلسردی می‌شود و استعدادهای درونی را از حرکت و تکامل باز می‌دارد و شما از صداقت و تاثیر آن در حفظ این پیمان مقدس چقدر می دانید؟

…….

صداقت زیربنای زندگی است و همه صفات عالیه در آن نهفته است . صداقت نهایت شکوفایی عزت و پایه ای در زندگی یک زن و شوهر است. عدم صداقت و دو رویی ، نفاق ، آفت بزرگ خانواده است که زن و شوهر می توانند از روز اول با عهد و پیمان بر این که زیر بنای زندگی شان صداقت باشد ، این آفت را دور کنند.

……zzan

صداقت زمانی ایجاد می شود که هیچ گونه تضادی میان افکار، الفاظ و اعمال افراد وجود نداشته باشد. این خصیصه اخلاقی باید در ابتدا در درون خود فرد معنا پیدا کند و سپس در برابر دیگران در معرض ظهور گذارده شود.

 

یک فرد راستگو همواره به وجدان خودش می گه: "من با تو و با تمام انسان های دیگر با راستگویی برخورد می کنم." باید همیشه کارهایی را انجام بدیم که برای رابطه ما مفید و مناسب باشند. اگر باطناً صادق باشیم، دیگر هیچ جایی برای نیرنگ و ریاکاری – که موجب ایجاد شک و دودلی در ضمیر و فکر دیگران بخصوص همسر می شود – باقی نمیماند . وجود صداقت به منزله خط سیر ما به سمت کمال به شمار میره چرا که ظاهرما آیینه ای از تمایلات درونی مان است.

………….

اگر می خواهید در برابر همسر تان صادق باشید، باید دقیقاً همانطور که فکر می کنید، صحبت کنید؛ و رفتارتان نیز دقیقا مطابق گفته هایتان باشد. اگر بتوانید یک چنین اتحاد و هماهنگی میان افکار، الفاظ و اعمال خود بوجود بیاورید، می توان شما را به عنوان نمونه کامل یک همسر و ده بسا یک انسان شریف به دیگران معرفی کرد. کسانی که اصل صداقت را رعایت نمی کنند، دور تا دور خود مرز می کشند و تمایلی به برقراری ارتباط عمیق با همسر خود ندارند، این امر در حالی است که سایرین نیز هیچ گونه تمایلی به برقراری ارتباط با چنین افرادی ندارند پس در واقع در زندگی اجتماعی نیز تاثیر گذلر است. ممکن است برخی از افراد با خود بگویند که: "من انسان صادقی هستم، اما هیچ کس مرا درک نمی کند." این صداقت نیست؛ صداقت درست مثل یک تکه الماس درخشنده است که درخشش آن تحت هیچ شرایطی از چشم ها پنهان نخواهد ماند و طبیعتاً ارزش آن در رفتار و برخورد دیگران در برابر شما نمایان خواهد شد.

………..

 برای رشد فردی و ارتقای شخصیت واز همه مهمتر محکمتر کردن پایه های خانواده، باید قلب خود را سرشار از حقیقت و صداقت کنید. باید تا آنجاییکه می توانید شک و تردید را از خود دور کنید و از سرزنش کردن خود دست بردارید. هم از نظر قلبی باید با دیگران صاف و صادق باشید و هم از نظر ذهنی. در غیر اینصورت به فریب دادن دیگران عادت پیدا می کنید و همواره مجبور می شوید تا برای توجیه کردن رفتار خود، ذهن دیگران را با توضیحات نامفهوم و خلاف واقع پر کنید، و به هر کاری متوسل خواهید شد تا به اهدافتان دست پیدا کنید. زمانیکه آیینه دل خود را صاف و بی آلایش کنید، آنگاه احساسات، انگیزه ها، و اهدافتان هم به وضوح قابل رؤیت خواهند بود. در مقابل چنین روندی، حس اعتماد دیگران نیز به شما جلب خواهد شد. امتحان کنید وزیبایی نتیجه آن را ببنید و تکرار کنید….

………

 یک ضرب المثل قدیمی می گه: "این امکان وجود دارد که کشتی صداقت به صخره برخورد کند، اما هیچ گاه غرق نمی شود." این مثل به این معناست که باز هم با وجود رعایت صداقت ممکن است مشکلاتی برای شما پیش بیاید، اما این مشکلات بسیار جزئی هستند، در عوض حس اعتماد دیگران نسبت به شما ضامن موفقیتتان خواهد بود. اگر شما جرات گفتن حقیقت را داشته باشید، آنوقت دیگران شما را به خاطر همین شجاعت، تحسین کرده و اعتمادشان نسبت به شما جلب خواهد شد.

 

اعتماد کردن و مورد اعتماد واقع شدن از اجزاء لاینفک هر رابطه سالمی به شمار میروند. ورابطه زناشویی یکی از موثرترین آنهاست چون در تربیت نسلهای آتی نقشی کاربردی دارد زن و شوهر باید بتوانند احساسات و گرایشات خود را در فضایی کاملا صمیمی با یکدیگر در میان بگذارند. زمانیکه شفافیت و صداقت وجود داشته باشد، نزدیکی و پیوند دو جانبه نیز در میان شما شکوفا می شود. بدون در نظر گرفتن اصول فوق الذکر، نه زن و نه شوهر هیچ یک نمی توانند به درستی به وظایف خود عمل نموده و به اهدافشان دست پیدا کنند.

……….

زمانی موفق به پیشرفت در جز جز زندگی خواهید شد که به شخصه صداقت و راستی را تمرین کرده و در هر لحظه با جدیت تمام به اقامه آن استمرار ورزید. زمانیکه که با احتساب به صداقت به موفقیت دست پیدا کردید، آنگاه علاقه شما به آن بیشتر شده و حس راستی و درستی در وجود شما قوت می گیرد. اگر کاری را با توسل به زور، اضطرار، و اجبار انجام داده و نسبت به آن بی توجه باشید، انگیزه هایتان به مرور زمان از بین می روند. اما اگر برای یک بار هم که شده با تمام وجود صداقت را تمرین کنید و از ثمرات آن بهرمند گردید، دیگر هیچ وقت در زندگی خود چیزی جز آنرا امتحان نخواهید کرد. برای ثابت نگه داشتن صداقت در وجود خود باید انگیز ه داشته باشید و دست از تلاش کردن برندارید.

………

یک فرد صادق کسی است که سعی می کند بر طبق هنجارهای پذیرفته شده عمل کند، گفتار، کردار و رفتار نیک داشته باشد، و در نهایت تصمیم هایش بر اساس خوبی و بدی های حقیقی شکل بگیرند. چنین فردی از کلیه معیارهایی که در خانواده به عنوان استاندارد زندگی خوب به شمار می رود، حمایت کرده و سعی می کند که در زندگی خانوادگی خود بر خلاف آن عمل نکند. یک انسان صادق دوستدار ایجاد اتصال و بهم پیوستگی است.

……..

  برداشت مردان و زنان در مورد صداقت متفاوت است…..

زنان بیشتر از مردان رفتارهای غیرصادقانه و نادرست را طبقه‌بندی می‌کنند و در مورد آن قضاوت می‌کنند. این در حالی است که مردان بیش‌تر از زنان دوست دارند رفتارها و اعمال نادرست فردی را محکوم کنند و حتی او را به دادگاه بکشانند.

اگر عدم صداقت میان زن و شوهر باش دلیل بر حماقت و سفاهت فاعل خواهد بود چراکه زن و شوهر در سود و زیان یکدیگر شریکند و اگر یکی از طرفین از روی عدم صداقت به دیگری زیانی برساند نیمی از آن زیان به خود او می رسد.

زن و شوهر به واسطه ارتباط نزدیکی که با هم دارند دیر یا زود عدم صداقت آنها آشکار می شود ، پس چه خوبه که زن وشوهر جوان از همان روز های اول زندگی این معنی را درک کنند و صداقت و صراحت لهجه را فراموش نکنند و در صورتی که از جانب همدیگه به این مورد برخوردند به روی خودشون نیارورند  یا در واقع صریحا عنوان ننمایند و از راه کنایه و اشاره وارد شوند.

……….

در پایان مطالب امروز یادآور میشیم که بهتره از یکی از مبانی مهم وفوق العاده ضروری زندگیمون یعنی همون صداقت غافل نشیم تا بتونیم زندگی شیرین وپرباری داشته باشیم وسر مشقی باشیم برای فرزندانمون و بازتابهای نورانی اون رو در زندگی و حتی در اچتماعی بزرگتر به وضوح به تماشا بنشینیم

…….

از اینکه تا به اینک مارو همراهی کردید از شما سپاسگذاریم شاد باشید وصداقت و راستی همیشه در زندگی شما جاری باشه 

به درود