۴۳۸-حمایت از فقرا به سبک آیت الله بروجردی (ره)+اقتصاد اسلامی+اقتصاد مقاومتی

کمک به همنوع و انفاق و بخشش از آموزه های زیبایی است که علاوه بر این که در اسلام تأکید فراوانی بر آن شده، مسئله ای است که همه انسان ها اعم از دیندار و بی دین، مسلمان و غیر مسلمان آن را می پسندند و تحسین می کنند.

آیه:

خداوند متعال در قرآن می فرماید:

وَیُطْعِمُونَ الطَّعَامَ عَلَى حُبِّهِ مِسْکِینًا وَیَتِیمًا وَأَسِیرًا انسان/۸

و طعام را با آن که دوستش دارند، به مستمند و یتیم و اسیر دهند

آینه:

حکایت؛ استاد فاضل موحدی نقل کرد: به علت درد پایی که آیت الله بروجردی داشت، همراه ایشان سفری به آب گرم محلات کردیم، چند روزی در آنجا ماندیم، هنگامی که مردم فقیر و مستضعف آن ناحیه از تشریف فرمائی آقا آگاه شدند، برای زیارت و استفاده از وجود ایشان به محل اقامتشان آمدند.b

 یک روز آقا دستور دادند، چند راس گوسفند خریداری کرده و بکشتند و گوشت آن را بین فقراء قسمت نمایند.

دستور آیت الله بروجردی اجرا شد، مقدار کمی گوشت را نگه داشتند و موقع نهار سه سیخ کباب در میان سفره نهادند تا آقا میل فرمایند؛ ولی آن مرجع بزرگ شیعه نان با ماست و چند عدد خیاری که در سفره بود را میل می فرمودند و هیچ توجهی به کباب ها نداشتند.

عرض کردند: آقا گوشت تمام گوسفندها را بین فقراء قسمت کردیم و اگر سهم سرانه هم حساب کنیم، این مقدار سهم شما است، چرا میل نمی ‏فرمائید؟

 فرمود: غیر ممکن است از کبابی که بوی آن به مشام فقراء رسیده من میل نمایم، اصلا از آن کباب ها نخوردند و ما هم به واسطه احترام ایشان نخوردیم، تا آن که آن کباب ها را بردند و به فقرای مجاور دادند.۱

درون فروماندگان شاد کن                             ز روز فروماندگی یاد کن۲

  1. با اقتباس و ویراست از کتاب  مردان علم در دنیای عمل
  2. سعدی