۵۱۳-کاش نیازی به این نوشته نبود!+ محبت به نجات انقلاب اسلامی

امروزه کمترین تردیدی باقی نمانده است که آمریکا با هر گام ما به عقب، چندین گام در دشمنی و خصومت به جلو برمی‌‌دارد.ho

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری فارس «حسین شریعتمداری» در سرمقاله شماره امروز «کیهان»نوشت:

نوشتن دراین‌باره سخت و ناگوار است و کاش نیازی به آن نبود. اما «شیرین‌نمایی» برخی از رخدادهای تلخ این روزها که از سوی شماری از مسئولان – متاسفانه بلندپایه – دولتی صورت می‌پذیرد و نه فقط با آنچه دولت محترم وعده داده بود متفاوت است بلکه با شعار «دولت راستگویان» نیز همخوانی ندارد، چاره‌ای جز نوشتن این وجیزه باقی نمی‌گذارد. چرا که همه مردم این مرز و بوم، صرفنظر از تفاوت دیدگاه‌ها و اختلاف سلیقه‌ها، سرنشینان یک کشتی هستند و در فراز‌و‌نشیب حرکت آن به یک اندازه سود می‌برند یا آسیب می‌بینند. یادداشت پیش روی در پی مچ‌گیری! نیست بلکه به چند نمونه – و فقط چند نمونه – از برخی دوگانه‌گویی‌های دولت محترم اشاره دارد که ادامه آن می‌تواند سلب اعتماد مردم، یعنی خسارت همگانی را در پی داشته باشد. بخوانید!

۱- روز دوشنبه هفته جاری، رئیس‌جمهور محترم کشورمان در نشست مدیران ارشد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در دفاع از برجام گفت: «اگر برجام نبود، یک بشکه نفت هم نمی‌توانستیم صادر کنیم»! و این در حالی است که؛

الف: قبل از شروع به کار دولت آقای روحانی، روزانه یک میلیون و هفتصد‌هزار بشکه نفت صادر می‌شد و این میزان در دولت یازدهم سیر نزولی داشت. یعنی قبل از برجام نفت صادر می‌شد. آنهم نه یک بشکه! بلکه ۱/۷ میلیون بشکه.

ب: متوسط بهای نفت در آن هنگام ۱۱۰ دلار بود و با آغاز دور جدید مذاکرات هسته‌ای قیمت نفت به شدت رو به کاهش گذاشت و بعد از برجام به متوسط ۳۰دلار رسید. بنابراین، اگر قرار باشد – به گفته‌ آقای روحانی – برجام را در صدور نفت موثر بدانیم باید گفت؛ برجام، برخلاف نظر ایشان اولا؛ نه فقط باعث افزایش صادرات نفت نشده بلکه از میزان آن نیز کاسته است و قیمت آن را هم از ۱۱۰ و ۱۲۰ دلار به ۳۰ دلار کاهش داده است.

ج: حالا تصور کنید که روزانه یک میلیون بشکه نفت صادر می‌کنیم. قبل از برجام درآمد روزانه حاصل از صدور یک میلیون بشکه نفت با بهای ۱۱۰ دلار، مبلغ ۱۱۰ میلیون دلار بوده است ولی اگر به قول آقای رئیس‌جمهور، برجام را در صدور نفت موثر بدانیم – که تاثیر منفی داشته و اکنون در پی آن نیستیم – باید گفت درآمد روزانه صدور یک میلیون بشکه نفت با قیمت ۳۰ دلار مبلغ ۳۰ میلیون دلار است،  یعنی بعد از برجام هر روز مبلغ ۸۰ میلیون دلار از درآمد نفتی کشور کاسته شده است. آیا، این رخداد افتخارآفرین است؟!

۲- اولین روز از اجرایی شدن برجام آقای دکتر روحانی اعلام کرد که تحریم‌های بانکی برداشته شده و همین امروز تعداد ۱۰۰۰ ال‌سی گشایش یافته است! ولی از آنجا که آن روز یکشنبه بود و همه بانک‌های خارجی تعطیل بودند، این تردید پدید آمد که ۱۰۰۰ ال‌سی چگونه گشایش یافته است؟ و بعد از چند روز اعلام کردند منظورمان این بود که قرار است ۱‍000 ال‌سی گشایش یابد! که البته تا همین امروز هم به گفته بازرگانان ایرانی گشایشی در کار نبوده است، و پرسش این است که چرا بدعهدی آمریکا را می‌پوشانید و از آبروی دولت محترم – که آبروی همه نظام است- برای زیبانمایی، اقدامات زشت و مستکبرانه حریف هزینه می‌کنید؟!

۳- آقای رئیس جمهور در تاریخ ۱۶ شهریور ماه ۹۳ در مشهد مقدس اعلام کرد «قول داده بودیم که بر رکود غالب خواهیم شد و امروز به ملت ایران اعلام می‌کنم که ما خوشبختانه از رکود عبور کرده‌ایم»! اما دو روز بعد یعنی ۱۸ شهریور ماه ۹۳، چهار تن از وزرای اقتصادی دولت با ارسال نامه‌ای خطاب به رئیس جمهور با تأکید به رکود شدید در کشور، اعلام کردند اگر برای مهار رکود به صورت ضرب‌الاجل اقدامی صورت نپذیرد، بیم آن می‌رود که این رکود تبدیل به بحران و آنگاه بی‌اعتمادی شود. ماجرا به این نقطه ختم نمی‌شود و آقای روحانی که یکسال و چند ماه قبل از مهار رکود خبر داده بود، در همایش اجرای برجام – دیماه ۹۴ – می‌گوید «امروز بزرگترین مشکل کشور، رکود، نبود رونق اقتصادی و بیکاری است».

۴- رئیس جمهور محترم در فروردین ۹۴ اعلام می‌کند «هیچ توافقی را امضاء نمی‌کنیم مگر آن که در همان روز، تمام تحریم‌ها لغو شود» و این در حالی است که براساس مفاد برجام، هیچ تحریمی لغو نخواهد شد و امروزه هم که ۸۲ روز از اجرایی شدن برجام می‌گذرد، برخلاف قولی که داده بودند، هیچ تحریمی لغو نشده است و در حالی که ایران به تمامی تعهدات خود – که اکثر آنها غیرقابل بازگشت است- عمل کرده است، طرف مقابل نه فقط به هیچیک از تعهدات خود پایبند نبوده است بلکه تحریم‌های جدید دیگری نیز به تحریم‌های قبلی افزوده است. چند شب قبل، آقای عراقچی در گفت‌وگوی ویژه خبری اعلام کرد که منظور از لغو تحریم‌ها، تحریم‌های هسته‌ای بوده است ولی دیروز آقای نوبخت درباره همین تحریم‌های هسته‌ای هم در کنفرانس خبری گفت؛ «تحریم‌های مربوط به مذاکرات هسته‌ای در حال رفع هستند»! یعنی هنوز رفع نشده‌اند!

۵- آقای روحانی و برخی از اعضای کابینه ایشان، توافق هسته‌ای و برجام را فتح‌الفتوح! تسلیم قدرت‌های بزرگ جهانی در مقابل اراده ایران! بزرگترین دستاورد تاریخ انقلاب و تاریخ ایران، آفتاب تابان! و… نامیده بودند ولی فقط مروری گذرا بر آنچه از دست داده‌ایم و آنچه به دست نیاورده‌ایم کمترین تردیدی باقی نمی‌گذارد که ادامه این مسیر یعنی آنچه جناب روحانی از آن با عنوان برجام ۲و ۳ و ۴ و… یاد می‌کنند، «خسارت محض» است. اما در حالی که اسناد غیرقابل انکار و شواهد فراوانی از این «خسارت محض» حکایت می‌کند، آقای رئیس‌جمهور کماکان به همان بزرگنمایی‌های اغراق‌آمیز ادامه می‌دهد و این انتظار منطقی و ضروری را بی‌پاسخ می‌گذارد که یک بار به جای حرکت در جاده یکطرفه، با برخی از منتقدان صاحب‌نظر نشسته و لااقل یکی از آن همه امتیازات مورد ادعا را برای مردم توضیح بدهد.

گفتنی است – و عبرت  گرفتنی نیز هست – که اوایل هفته گذشته یکی از سایت‌های حامی دولت محترم به جای آن که درباره دستاوردهای مورد ادعای برجام توضیح بدهد نوشته بود؛ «بسیاری از مردم، پیروزی و موفقیت دولت در توافق هسته‌ای و برجام را نمی‌فهمند»! و…

۶- رئیس‌جمهور محترم بارها اعلام کرده بود که قصد دارد نقدینگی را که در آن هنگام حدود ۴۶۰ هزار میلیارد بود از سیطره بانک‌ها خارج کرده و در خدمت تولید قرار دهد. امروزه اما، برخلاف ادعای یاد شده، اولا میزان نقدینگی تقریبا ۳ برابر شده و از ۴۶۰ هزار میلیارد تومان قبلی به هزار و یکصد هزار میلیارد تومان افزایش یافته است، ثانیا؛ به اعتراف چندین‌باره مسئولان محترم اقتصادی کشور، از جمله وزیر محترم صنعت، حتی یک ریال از این نقدینگی نجومی نیز به یارانه تولید تعلق نگرفته است. از سوی دیگر هزاران واحد صنعتی به طور کامل تعطیل شده و یا این که با حداقل ظرفیت به کار مشغولند. آیا دولت محترم بر این تصور است که با شعار اولویت تولید و اختصاص نقدینگی به آن، می‌توان این شرایط نزدیک به فاجعه را از نگاه مردم پنهان کرد! و اساسا هنگامی که چاره‌جویی ممکن است، چه نیازی به پنهان‌کاری است؟!

۷- رئیس‌جمهور محترم بارها اعلام کرده‌اند که نرخ تورم را کاهش داده و از این اقدام دولت محترم به عنوان یکی از دستاوردهای حیات‌آفرین در اقتصاد کشور و معیشت مردم یاد کرده‌اند. ایشان پیش از این تاکید کرده بود که میزان و ملاک برای ارزیابی تورم، جیب مردم است و نه آمار و ارقامی که مراکز اقتصادی اعلام می‌کنند و اکنون با توجه به افزایش جهشی قیمت کالا و خدمات، جای این پرسش است که آیا می‌توان تورم را مهار شده و نرخ آن را کاهش یافته تلقی کرد؟

۸- و بالاخره موارد و نمونه‌های فراوان دیگری نیز می‌توان به این فهرست اضافه کرد ولی مقصود از این وجیزه فقط برشمردن «نباید‌»ها نیست بلکه نگاهی خیرخواهانه برای اصلاح امور و حرکت به سوی «باید»هاست. مردم بارها نشان داده‌اند که اهل همدلی و نهایتا همزبانی با مسئولان و مخصوصا دولتمردان محترم هستند و برای آنان دشواری کار دولت و مسئولیت سنگینی که برعهده دارد به وضوح قابل درک است، بنابراین، سؤال نهایی آن است که دولت محترم از بزرگنمایی برجام و پنهان‌کاری درباره آسیب‌های فراوانی که تاکنون داشته است، چه مقصودی را دنبال می‌کند؟ آقای روحانی از نخستین روزهای آغاز به کار، دولت را در وزارت خارجه خلاصه کرد و برای وزارت‌ خارجه نیز یک دستور کار «انحصاری» که همان حل و فصل چالش هسته‌ای بود تعریف کرد و تقریبا همه توان و امکانات اجرایی کشور را در این مسیر به کار گرفت. ایشان در مقابل این پرسش منطقی و پی‌ در پی که چرا از سایر مسائل کشور و از جمله مشکلات اقتصادی غفلت کرده و به آن بهای لازم را نمی‌دهند، پاسخ می‌دادند که همه مشکلات و مسائل موجود حتی آب خوردن مردم هم فقط یک راه‌حل دارد و آن رسیدن به توافق هسته‌ای است. اما شواهد نشان می‌دهد که جناب روحانی «توافق هسته‌ای» را در «رابطه با آمریکا» تعریف و ترجمه می‌کردند و در پی جلب اعتماد آمریکایی‌ها بودند. امروزه اما، کمترین تردیدی باقی نمانده است که آمریکا با هر گام ما به عقب، چندین گام در دشمنی و خصومت به جلو برمی‌‌دارد و…

اما، شاید – فقط شاید – اصرار آقای دکتر روحانی در پنهان کردن خسارت‌های برجام و تعریف و تمجیدهای اغراق‌آمیز درباره آن به این علت باشد که نمی‌خواهند خطی که در پیش گرفته بودند را «خطا» بدانند! و یا علی‌رغم آنهمه بدعهدی آمریکا و متحدانش، هنوز هم گوشه چشم امیدی به آن دارند!… دراین‌باره و درباره «سراب» بودن آنچه ایشان «آب» می‌پندارند گفتنی‌هایی هست که به بعد موکول می‌کنیم.

انتهای پیام/ز

http://fna.ir/H34A5O

نظرات

 

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
محمد 
۰۲:۳۹ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

مگر حاج حسین گرامی نمیدانید برجام این اقا وهمکارانش نیاوردن خدا اورد نه کدخدا شما عینک هم نزده اید مواظچشمایتان باشید برجام م ثل آفتاب تا بان داره می درخشه

 

نام و نام خانوادگی
۱۱:۰۷ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
در مورد استدلال نفت در یکجا از زیر بار حقیقت در رفتید. درسته که اول این دولت روزی ۱ و اندی بشکه می فروختیم ولی همونطور که گفتید روندش کاهشی بود. یعنی معلوم نیست اگه توافق نشده بود امروز اصلا دیگه می تونستیم چیزی بفروشیم یا نه. حالا می خاد ۲۰۰ دلار باشه یا ۳۰ دلار

 

نام و نام خانوادگی
۱۱:۳۶ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
علت کاهش قیمت نفت، پافشاری دولت بر توافق هسته ای به هر قیمتی، و شعارهای کورکورانه وزیر نفت مبنی بر افزایش تولید به هر قیمتی بود.
ای کاش کسانی که چشم بسته از اقدامات اشتباه این دولت حمایت میکنند، اندکی واقع بین باشند و به خسارت دیدن کشور رضایت ندهند.
متاسفانه این دولت بارها و بارها از ناآگاهی مردم سوء استفاده کرد و حقایق را وارونه جلوه داد تا دولت قبلی را خیانت کار و خودشان را فرشته نجات نشان دهند. در قضیه قیمت نفت، جوری صحبت میکردند که انگار فروش نفت مثل بقالی است که تا قیمت شد ۱۳۰ دلار، بلافاصله پولش را از خریدار میگیرند و در جیب میگذارند، اصلا به روی خودشان نیاوردند که تا زمانی که نفت فروخته شده آماده تحویل شود و پول آن واریز و به کشور منتقل شود، ماهها زمان میبرد، نتیجه این شد که بالاترین درآمد مربوط به فروش نفت را به جیب زدند، و همزمان به دولت قبل تهمت خزانه خالی بستند، و درآمد اندک حاصل از نفت ۳۰ دلاری که نتیجه اشتباهات محض خودشان است را به عنوان میراث برای دولت آینده باقی گذاشته اند، و همچنان از زمین و زمان طلبکارند.

 

حسان
۱۱:۵۲ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
نوشتار حاج حسین ، چشم پوشی از حقایق خاورمیانه و عوام فریبی بیش نیست. حتی عمه کتی هم میدونه که عامل کاهش قیمت نفت در سالهای اخیر تبانی عربستان و برخی کشور ها ی عرب برای ضربه زدن به ایران و ممانعت از توافق هسته ای بوده است.

 

عبدالله
۱۲:۰۲ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
هم شما گفتید الان هم حاج حسین گفت: «توافق هسته ای» یکی از دلایل اصلی کاهش قیمت نفت هست دیگه.
پس عربستان هم به دلیل توافقات و مذاکرات هسته ای بود که تولید خودش رو به شدت افزایش داد. البته اون بدبخت ها که نوکر آمریکا هستن. پس در واقع باز هم دود از کنده بلند میشه. باز هم آمریکا و بدعهدی و موذی گری در مذاکرات هسته ای . . ..

 

 

نام و نام خانوادگی
۱۲:۲۲ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
عوام فریبی نیست آروزیی سخت است که با امکانت فعلی و وضعیت داخلی قابل تحقق نیست فاصله آرمانها با وضعیت موجود فاصله ای معنا دار و وحشت ناک است اگر در چندماه باقی مانده فکری اساسی پدید نشود و دستی قدرتمند معرفی نگردد خطر تجریه انقلاب بیشتر خواهد شد یقینا امریکا امیدی به تقابل دولت روحانی با رهبری ندارد ستیزه جویان و تقابل کننده ها خاموش منتظرند تا همانگونه که فرجام تلخ دولت احمدی نژاد در کام تصمیم سازان نظام ریخته شد دولت روحانی چنان شود بعد با یک شانتاژ و هجوم برای ثبت نام مثل دوره گذشته مجلس عامل مخرب به درون نظام رخنه کند که قابل پیشگیری نباشد بعدهم همه جوره ساپورت بشه توده عظیمی را هم دنبالش راه خواهد انداخت نمونه اش انتخابات تهران یه لیست تماما رفت مجلس این بایه درس عبرت باشه

 

 

نام و نام خانوادگی
۱۲:۲۲ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
دوست عزیز نفعی که عربستان از برجام برد خیلی بیشتر از نفع اتحادیه اروپا بود ؛ میگی ممانعت عربستان!
می ترسم از آینده که نوادگان ما تاریخ بخونند و ما را بی غیرت بخوانند

 

 

 

 

دلیران تنگستان
۱۱:۴۶ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
چرا نعل وارونه می زنی !! پس چرا بعد از توافق شیب سر بالایی نشد؟

 

 

نام و نام خانوادگی
۱۱:۴۸ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
عزیزم این حرفهای فروش نفت فقط بخاطره این است که شمارا به توافق راضی کنند وگرنه ایران حداقل ۱ میلیون بشکه نفت می فروخت…بقول معروف به مرگ میگیرند که به تب راضی شوید. مثل جملشون بود که اگ توافق نمی کردیم جنگ می شد….
یک میلیون بشکه نفت ۱۰۰ دلاری بهتر است یا ۲۰ میلیون نفت ۳۰ دلاری؟

 

 

 

نام و نام خانوادگی
۱۱:۵۲ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
امریکا می داند که دولت تدبیر تنها دستاوردی که دارد همین برجام است ( برجامی که کلی ایراد دارد و انگار واقعیتش چیز دیگری است) به همین دلیل دولت تدبیر تمام تلاش خود را توجیه برجام و اقدامات خلاف امریکا خواهد کرد….
مثال: تحریم دلار: جناب عراقچی فرمودند جز تحریم های اولیه ( اوایل اقلاب) است در صورتی که چنین نیست و جز تحریم های ثانویه (۲۰۰۸) علیه ایرا اسلامی وضع شده است.
اگر مردم اگاه باشند گول این حرف ها را نخواهند خورد

 

 

نام و نام خانوادگی
۱۲:۰۴ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
من نه طرفدار دولتم که فرزند انقلاب و مقلد رهبری و مشتری همیشگی فارس یک موضوع را هم اصولگرایان فراموش کرده اند هم کاربرانی که در آرزوی برگشت به گذشته قبل از این دولت هستند اولابرجام جام عسلی نبود که اقتصاد و کشور را از ضعف حادث از بی تدبیری های دولت گذشته نجات بدهد بلکه به منزله تنفس مصنوعی بود نه بیشتر من واقعا به حکمت اقتصاد مقاومتی از سوی رهبری ایمان دارم در عین حال با آشفته کردن فضای کشور مخالفم یقین بدانید آشفته کردن فضا باعث میشود مردم را از اردوگاه اصولگرایی برانید سال ۹۶ در پیش است سنجیده حرف زدن هنره اگر کار سنجیده نکنیم با ناکامی ها بر دوش شورای نگهبان تحمیل خواهد شد و عملا از دور تصمیم سازی خود ماها خارجش خواهیم کرد

 

 

 

حبیب الله عبدالعالى.  
۰۲:۴۳ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

افرین به إستاد ارجمند جناب شریعتندارى که با زبان ساده وزیبا زیباترین تحلیلها را داده اند و باعث افتخار میباشد پرسشی که باقى مى ماند این میباشد که بعد از حدود ٣ سال از خدمت دولت راستگویان و با این همه اشتباه و کج روى و از طرفى با این همه تحلیلهاى خوب وزیبا که همیشه میتوانست خیلى رَآه گشاى دولت محترم باشد و دولت و مدیران را راهنمایى و از خواب سنگین بیدار کند پرسش اصلى إینجاست اگر دولت محترم و مدیران اگاه دولت خود را بخواب زده با شند چه باید کرد.

 

کیهان نخونید خونتون میجوشه از حقایق
۱۱:۳۳ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
نوشتار حاج حسین همیشه با سند و مستندات معتبر بوده خداوند به ایشان طول عمر بدهد ایشان الگوی موفق یک روزنامه نگار برای ملت هست

 

 

 

محمد 
۰۲:۴۵ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

برجام از حمله مغول بدتر بود متاسفانه کشور به فنا رفت

 

نام و نام خانوادگی
۰۹:۳۴ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
اتفاقا مقابله با مغولها بود . چشماتو باز کنی مغولهای اقتصادی رو میبینی

 

نام و نام خانوادگی
۱۱:۰۷ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
مغولهای اقتصادی که فعال تر شده اند پدرجان …

 

 

نام و نام خانوادگی
۱۱:۴۹ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
مغول های اقتصادی در زمان دولت قبل در اتاق بازرگانی و بخش خصوصی بوده اند واکنون در دولت تدبیر پست دارند…..

 

 

 

 

لبیک یا خامنه ای 
۰۳:۴۷ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

استاد توانا و تحلیلگر انقلابی منتظر این نوشته هایت در دو سه روز اخیر بودیم زنده باشی انشالله

 

 

ناشناس 
۰۴:۱۱ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

جدیدا میخواهند عدم موفقیت ودرواقع شکست برجام وبد عهدی امریکا رابه دلسوزان نظام نسبت دهند

 

روشن و ساده
۰۹:۵۱ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
این برجام دستاوردهای قابل توجهی داشته است! ومثل آفتاب تابان است به قول روحانی و هر کسی نمی تواند آن را درک کند به قول برخی موافقین! اما این دست آوردها برای عموم ملت نبوده است بلکه برای عده ای فوق تصور مفید بوده و صراف نام آشنای کشور " ح.ف" این افتاب تابان را در روح و جانش حس می کند و برخی دیگر از افراد و در اینده این افتاب از زیر ابر بیرون اید تابان بودنش را خواهیم دید و در خاطرات مطلعین ثبت خواهد شد!

 

 

 

نام و نام خانوادگی 
۰۴:۴۸ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

حسن روحانی

 

قبل از برجام :ما وقتی می‌گوییم باید تحریم‌های ظالمانه رفع شود بعضی‌ها چشمان‌شان زیاد نچرخد. تحریم‌های ظالمانه باید از بین برود تا سرمایه بیاید و مشکل محیط زیست، اشتغال، صنعت و آب خوردن مردم حل شود.

پسابرجام :می‌گویند با برجام دولت برای ملت رفاه بیاورد، مگر ما برجام را آورده‌ایم؟ برجام را خدا آورد.

 

 

نام و نام خانوادگی 
۰۵:۲۴ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

آقای شریعتمداری! خفته را نمی توان از خواب بیدار کرد….

 

محمد علی
۱۰:۰۰ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
خفته را می توان از خواب بیدار کرد ولی کسی که خود را به خواب زده هرگز نمی توان بیدار کرد

 

قلی
۱۰:۳۰ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
چرا اونم که خودشو به خواب زده بیدار میشه اما با زنجیر اسارتی که آمریکائیها به گردنش میندازن و به دنبال خودشون می کشن. اما با حرف دلسوزانه و حساب محاله که از این خواب مرگبار بیدار بشه .

 

 

 

 

ایران اسلامی 
۰۶:۱۳ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

متاسفانه بخش عمده مشکلات کشور ما از سوء مدیریت ، غرور و جناح بندی های سیاسی مدیران ارشد ماست. ارزش غیرت ، معنویت ، استعداد ، تلاشگری ، وطن پرستی و ایثار ما ایرانی ها توسط برخی مسئولین نادیده گرفته شده.اما همچنان به آینده امیدواریم…

 

سلام
۱۱:۳۵ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
آفرین.حرف حساب جواب نداره.

 

 

 

حسن شهیدانی 
۰۶:۵۲ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

دکتر روحانی جز همان تیم محدود خود حرف هیچ کارشناس خیرخواه و خبره ای از هیچ طیف فکری را نمی پذیرد. این رویه در حوزه پیشنهادهای راهبردی کاملا محسوس است چه رسد به نقد عملکرد دولت.ادبیات ناصحانه جناب شریعتمداری قابل تقدیر است

 

 

هم وطن 
۰۷:۱۶ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

متاسفانه ؛ نه یک بار و نه دوبار که صدها و هزاران بار اگر این حرفها و دلسوزیها و نگرانی ها از رهبر عزیز گرفته تا یک فرد عادی مملکت نسبت به سیاست های دولت تدبیر و امید
پشت تریبون های مختلفگفته یا نوشته شود

 

هیچ تاثیری در روند سیاسی آقای رئیس جمهور اتفاق نمی افتد
مرغ آقای روحانی در سیاست و …..
یه پا داره
کو گوش شنوا ؛ فقط تنها کاری که خوب بلدن
زدن از نوع محکمش توی دهن منتقدینه

خداوند به ملت صبر و به دولت بصیرت عطا کند ان شاءالله

 

 

کامران 
۰۷:۱۸ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

کاملاً مستند به صحبتهای مسئولان محترم دولتی و واقعیتهایی است که امروزه همه با آن مواجهیم.

 

کاش دولت محترم یک بار به این ابهامات و پرسشها که در اذهان همه مردم بخصوص هواداران و رأی دهندگان سال ۹۲ به ایشان است پاسخ می دادند…

 

 

علی 
۰۷:۳۷ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

اقای شریعتمداری مثل اینکه متوجه نیستن اگه برجام نبود و مذاکره ای صورت نمی گرفت امریکا همراه با تمام دنیا همون طور که قبلا توانسته بود موج نهایی تحریم های خود را هم اعمال میکرد

 

محمد علی
۱۰:۰۱ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
به نظر شما الان کاری غیر از این انجام داده ؟

 

 

سلمان
۱۰:۱۲ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
فقط ساده لوح ها از هیمنه امریکا می ترسند امریکا دیگه تیری برای پرتاب نداشت همه ی برگ های برنده ی امریکا رو شده بود و داشت تسلیم مقاومت ملت می شد که ابلهانی با ساده لوحی تمام پیدا شدند و با تمام توان برگ های برنده خودشون رو سوزوندن و بازی برد خود رو باختند و بازی باخت امریکا رو تبدیل به بازی برد کردند و امثالهم هم با تمام …هنوز حمایت می کنید…

 

نام و نام خانوادگی
۱۱:۳۵ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
اگه داشت تسلیم میشد شروع مذاکرات قبل دولت روحانی به چه دلیل بود؟ خب مذاکره شروع نمیشد هیچ اتفاقی هم نمی افتاد امریکا هم تسلیم میشد! این که بگید داشت تسلیم میشد چیزی بیشتر از یک دروغ برای راضی کردن خودتون نیست!

 

 

 

مملو
۱۰:۳۳ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
اگه با این حرفهای مفت و بی پایه مردم رو نترسونین دیگه کار دیگه ای هم دارین که بکنین تا دلالی آمریکائیها انجام شده باشه ؟ آدم حسابی مگه آمریکا هیچ غلط جامونده ای دیگه داره که تا به حال انجام نداده ؟ خوابی یا بیدار ؟

 

 

رسول
۱۱:۱۵ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
بزرگوار ! کمتر تحریمی وجود دارد که اعمال نشده بود که با اجری به اصطلاح برجام آنهم انجام گرفت و هم اعتبار پاسپورت ایرانی ارتقاء یافته و هم تحریم ها رفع گردیده که رکود اقتصادی و رونق کسب و کار درآینده دور دیگر نخواهد بود زیرا دولت آینده باید با برنامه و تواتمندی بیشتر بدون شعار وشعار زدگی خواهد آمد …

 

 

 

رسول موذنی 
۰۷:۴۳ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

پر واضح است رفتار جناب روحانی و دولت محترمشان عوام فریبی بیش نیست تا به این طریق وقت بیشتری برای خود بخرند تا بتوانند در انتخابات بعدی سهم چهار ساله دیگری را برای خود زنده کنند ولی بنظر میرسد مردم ازین گنده گویی های تو خالی آگاه تر از خواص هستند چون اگر برجام تأثیر داشت زودتر از همه، مردم آن را درک میکردند حال آنکه هیچ اثری در اقتصاد و معیشت ملت نداشته و متأسفانه امتیازات و فرصت های زیادی را در این راه از دست داده ایم

 

 

نسل سربدار 
۰۷:۴۴ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

چه تحلیلی منطقی که با محاسبه پاسخگویی درقیامت نوشته شده است یعنی فقط انچه هسترا ترسیم کرده

 

 

نام و نام خانوادگی 
۰۷:۵۰ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

فاعتبرو یا اوالالباب یا اولی الابصار

 

 

gh.f 
۰۷:۵۲ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

سلام.
ای کاش حداقل آقای روحانی از جیب خودشان هزینه میکردند.

 

 

هادی 
۰۷:۵۳ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

جانا سخن از زبان ما می گویی .

 

 

نام و نام خانوادگی 
۰۷:۵۵ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

مدیریت اقتضایی و فرافکنی یک مدل ریاست و مدیریت در دنیای استکباری است و آنهائیکه در دامن غربیها نان و آب میخورند و در کلاس درس انها نشسته اند چاره ای جز رفتن به همان مسیر ندارند ، باید تجربه بزرگ دانشگاه انقلاب و جنگ را در اقتصاد پیاده کرد و نه نظریه پردازهای ملحد و مستکبر را . چاره کار نظام برپایی قرارگاه فرماندهی اقتصادی همانند دوران جنگ و شایسته سالاری و اعتماد به جوانان است عزیران ، تا دیر نشده بسم الله

 

نام و نام خانوادگی
۱۱:۳۶ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
این مدل مدیریت رو تقریبا تمامی دولت ها تو ایران اجرا می کنن که!

 

 

 

نام و نام خانوادگی 
۰۸:۰۰ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

ادعاهای این دولت تماما" متناقض است ای کاش روحانی مشاوری یا معاونی دلسوز داشت تا به این روز نمی افتاد . الان مردم حرف راست این دولت را هم باور نمیکنند …

 

 

علی 
۰۸:۰۱ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

جانا سخن از دل ما می گویی

 

 

نام و نام خانوادگی 
۰۸:۰۷ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

سیاه نمایی و کاهش امید مردم. دشمنی عربستان پس از برجام آشکارتر شد و این نشانه موفقیت برجام است. قیمت نفت و خیلی توطئه های دیگر علیه جهان اسلام از سوی عربستان است. لطفا مشغول دعوای داخلی نشوید.

 

نام و نام خانوادگی
۱۱:۳۹ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
چقد شیرین و ساده میفهمید. مث بچه های ۵ ساله.

 

 

 

نام و نام خانوادگی 
۰۸:۰۹ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

احسنت

 

 

نام و نام خانوادگی 
۰۸:۱۰ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

حرف مفت زیاد میزنه کلا

 

محسن
۱۱:۱۲ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
حداقل چند تا از حرفای مفت را با مدرک ثابت میکردی بعد این جوری به دلسوزان می تاختی

 

 

مشتی
۱۱:۲۷ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
میشه خواهش و تمنا کنم و دست و پاتو ببوسم لطف کنی جواب این حرفای مفت رو مستدل بدی ؟تا ماهم روشن بشیم !اگر نتونستی خواهش می کنم ……..

 

 

نام و نام خانوادگی
۱۱:۵۲ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
همین آقا تا قبل از به توافق رسیدن برجام و تا ثانیه های آخر هزار تا دلیل به اصطلاح مستدل تو تحلیل های خیالیش تو کیهان میگفت برجام به توافق نمیرسه…بابا ول کنین توروخدا بذارین مردم نفس بکشن…

 

 

 

نام و نام خانوادگی 
۰۸:۱۱ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

احسنت برادر حسین

 

 

بهروز صراف 
۰۸:۱۳ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

جناب آقای شریعتمداری عزیز:
بنده به عنوان یک شهروند عادی و نه کارشناس اقتصادی و سیاسی مطالبی چند در خصوص مطالب عنوان شده حضرتعالی معروض میدارم :
اولا":مگر دولت محترم دکتر احمدی نژاد و عدم توافق در مذاکرات هسته ایی ایشان معلول افزایش قیمت نفت تا حدود ۱۱۰-۱۲۰ دلار بوده که اکنون سقوط قیمت آن را به دولت دکتر روحانی نسبت میدهید.
ثانیا" :کاهش صدور نفت نتیجه تحریم های شدید تر سالهای پایانی دوره قبل بوده و ارائه عدد غلط ۱.۷ میلیون بشکه فرا کنی بیش نیست.
ثالثا" :تبدیل نرخ رشد منفی اقتصادی به عدد مثبت رخداد بزرگ اقتصادی محسوب شده و حاکی از نشانه های خروج از رکود بوده است.
رابعا": در خصوص جیب مردم هم به جرات به عنوان یک شهروند در طول دوسال گذشته جهش قیمتی در خدمات و کالاهای اساسی نداشته ایم ، حداقل سوراخ جیبمان گشادتر نشده است. احتمالا" نوسانات قیمتی سال ۹۰ تا ۹۲ از خاطر مبارک رفته است.
خامسا": با توجه به وضعیت کشورهای همسایه با کمی انصاف میتوان چنین نوشت:"ببینید اگر برجام به نتیجه نمیرسید الان وضعیت کشور چقدر اسفبارتر شده بود."

 

نام و نام خانوادگی
۱۰:۱۶ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
چرا الکی حرف میزنی تنها بایه سخنرانی احمدی نژاد توامریکا قیمت یک بشکه ۳۰دلار افزایش یافت
درضمن گرونی بود درکنارش کارهم بود در ضمن بزرگترین اشتباه احمدی نژاد این بود سعی نکرد ثبات قیمت کنه.درحالی که هرریس جمهوری میومد میتونست ثبات قیمت کنه.روحانی همه امور کشورو گره زد به مذاکرات.نه برادر من احمدی نژاد بزرگتین دغدغش دست گیری از طبقه ی محروم بود

 

 

نام و نام خانوادگی
۱۱:۲۷ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
جناب بهروز خان.یادت هست که در انتخابات ریاست جمهوری همینکه هاشمی ثبت نام کرد سریع بازار سکه و ارز کاهش پیدا کرد و همین که رد صلاحیت شد اوضاع دوباره به سابق برگشت! این یعنی اینکه اخلال گران اقتصادی و قیمت های افزایشی اون سالها به دارو دسته اینها بر میگشته و الان هم که اوضاع بازار یه کمی به قول شما ثبات کرده به خاطر اینکه که دولت خودشونه و بازار هم که دست خودشون بوده و هست.لطفا یه کمی ریز بین باشید

 

 

رضا
۱۱:۵۹ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
دوست عزیز بسیار عالی فرمودید اما خدمت شما عرض کنم نان عده ای در تحریم ها میباشد لذا طبیعی است هرچی امثال منو شما بگوییم بی فایده است زیرا کسیکه خود را به خواب زده نمیتوان بیدار کرد.

 

 

نام و نام خانوادگی
۱۲:۰۵ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
اولا : بله. تنش ایجاد شده توسط دیوار محکم احمدی نژاد، نگرانی برای امنیت انرژی رو بیشتر میکرد و لذا قیمت نفت بالا میرفت. نشان ب آن نشان که در زمان جناب خاتمی هم روند "تنش زدایی" – بخوانید تسلیم- موجب پایین موندن قیمت نفت شده بود. در کنار اینها، استخراج نفت شیل امریکا هم باعث کاهش قیمت شده که باید به این موضوع توجه بشه و همه تقصیرها به گردن دولت نیفته. دسیسه عربستان هم دسیسه دو طرفه است. هم علیه ایران هست و هم برای جلوگیری از همه گیر شدن نفت شیل و افتادن بازار ب دست امریکا، عمدا قیمت رو پایین نگه داشته تا سهم خودش رو در بازار حفظ کنه. منتها مدتهاست در مقابل افزایش سهم ایران توطئه میکنه و خب برای امریکا هم بهتراینه که ایران نفت نفروشه. امریکا بعدا هم میتونه عربستان رو به خاک سیاه بنشونه و ب همین خاطر سکوت کرده.

 

ثانیا: به نظر میرسه تبدیل نرخ رشد منفی اقتصادی به مثبت حاصل تدابیر دولت نیست که اساسا آنطور که به نظر میاد دولت تدبیر مشخصی برای این بخش نداره! اگر مقداری علم اقتصاد بلد بودید میفهمیدید که شوک های آنی اقتصادی برای یک اقتصاد بزرگ در طول زمان هضم میشه. لذا دولت روحانی برای رشد اقتصادی مثبت اگر تدبیر خاصی داشت باید برای خروج از رکود برنامه ریزی میکرد. وگرنه رشد مثبت اقتصادی با رکود عمیق در تناقض هست. همونطور ک سال قبل رشد اقتصادی کمی بیش از ۰ درصد بود! و اساسا از منفی به ۰ رسیدن بیشتر حاصل گذر زمان هست و سازگاری اقتصاد.وگرنه پارسال یکی از افتضاح ترین سالهای بورس و سرمایه بود.

ثالثا : جهش قیمت در زمان احمدی نژاد صرفا معلول برنامه های دولت نبود. جنابان صراف که در زمان کاندیداتوری هاشمی ناگهان ۲۰۰ تومن! ارزش دلار رو پایین کشیدن هم دخیل بودن و ایضا بسیاری از عوامل دیگه که بارها بررسی شده اند حتی بخشی از خود مردم در این ضربه های مهلک اقتصادی نقش ب سزایی داشتن.

رابعا : اتفاقا صادرات نفت در حال افزایش بود. در تیر و مرداد سال ۹۱ روزانه حدودا یک میلیون میفروختیم اما ب مرور زیاد شد و باز در دولت محترم اعتدال کاهش پیدا کرد. ضمن اینکه بخش مهمی از نفت ایران هم اکنون با بنزین تهاتر میشود!

خامسا: در مورد عزت و پاسپورت هم به رتبه بندی اخیر پاسپورت ایران مراجعه کنید تا ببینید در این سه سال چند رتبه نزول درجه داشته و نزدیکی های جیبوتی هستیم.

سادسا: تلاش برای احقاق حقوق جان باخته های منا و اون حادثه فرودگاه و معلمان ایرانی در امارات و تحقیرهای مکرر الجبیر و انفعال منطقه ای ایران و بسنده کردن به " محکوم میکنیم" و " نگرانیم"، باعث شد که رهبری از خودشون هزینه کنن و مستقیما و مستقلا. موضع سخت بگیرن.

سابعا: بهتره در مورد سوئیفت هم حرفی بزنیم. دیروز کفاشیان گفت سوئیفت لغو نشده و ما هنوز نتونستیم از فیفا پول بگیریم. خواستم تازه ترین موضع مسئولین رو خدمتتون عرض کنم جناب! تجار هم که بارها در مورد سوئیفت حرف زدن

ثامنا: رشد واردات از چین در این دولت وحشتن

 

 

 

نام و نام خانوادگی 
۰۸:۱۵ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

درود بر قلمت حاج حسین

 

 

نام و نام خانوادگی 
۰۸:۱۵ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

سلام.من موندم چرا کسی طرح عدم کفایت این رئیس جمهور را به مجلس ارائه نمی دهد…. این همه دلیل چرا هیچ نماینده ایی حاضر نیست در آخر عمر کاری خود در مجلس یک کار خداپسندانه انجام دهد…. از چه می ترسید؟ عدم کفایت شاخ و دم ندارد…
یک جایی باید قطع بشود این خسارت ها به مملکت.

 

نام و نام خانوادگی
۰۹:۳۹ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
دقیقا
حتما نباید شاخ داشته باشد فرد بی کفایت
حالا ببین اگر مشکلی رسوایی خیانتی رو بشه
همه سریع مصاحبه می کنند که آره ما گفتیم فلانی بی کفایته ما گفتیم طرح عدم کفایت را انجام دهیم آره فلانی نگذاشت و هز این دست مصاحبه ها
مثل حرف رفسنجانی در مورد موشک
تا قبل از ۱۱ فروردین کسی چیزی نمی گفت
بعد تذکر حضرت آقا همه زبان باز کردند
چرا ؟

 

 

 

نام و نام خانوادگی 
۰۸:۱۶ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

من هم مثل خیلیهای دیگه و کاملا خوشبینانه خیلی تلاش کردم برای برجام دستآوردی بتراشم و به این نتیجه رسیدم که برجام با همه این هزینه‌ها لا اقل این دستآورد بزرگا داشت که بهانه هسته‌ای را از آمریکا بگیره، ولی با تحریم‌های جدید موشکی به بهانه توانایی حمل کلاهک هسته‌ای این دستآورده تراشیده هم سراب شد! آخه وقتی خود آمریکا هم تاکید داره که ایران تا بیست سال نمیتونه در هسته‌ای کار خاصی بکنه، دیگه کلاهک هسته‌ای چه محلی از اعراب داره!
ولی من باز هم کاملا خوشبینانه در پی تراشیدن دستآورد دیگه‌ای برای برجامم! فقط خدا می‌دونه کی دیگه می‌خواهم از این خیالپردازی دست بر دارم!

 

 

نام و نام خانوادگی 
۰۸:۱۷ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

دشمن اصلی در داخل کشور است!

 

 

نام و نام خانوادگی 
۰۸:۲۳ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

خدا قوت سردار قلم……کلامت بیدارکننده و هشدار دهنده است اما چه سود که گوش شنوایی نیست!

 

 

نام و نام خانوادگی 
۰۸:۲۴ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

باید واقعیتها را قبول کرد و نسبت به اصلاح آنها اقدام نمود.

 

 

ناشناس 
۰۸:۲۸ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

سلام،چی بگم، یاد تیکه ای از دیالوگ فیلم آژانس شیشه ای افتادم که می گفت (البته با استعاره) این وسط ففط گوشت قربانی مردمند.متاسفم

 

 

نام و نام خانوادگی 
۰۸:۳۲ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

تشکر از وجیزه آقای دکتر شریعتنداری

 

۱۹۳۷ ایران ۴۸
۱۰:۱۷ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
برخی ها "صم بکم عمی فهم لایرجعون" هستند

 

 

 

حسن 
۰۸:۳۳ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

همانگونه که برخی کشورهای وابسته به دلار، برای حفظ ارزش دارایی خود، مجبورند ارزش دلار را حفظ کنند، آقای رئیس جمهور هم برای حفظ آبروی خود، مجبور است آبروی آمریکا را حفظ کند !

 

نام و نام خانوادگی
۱۱:۱۲ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
چین وابسته به آمریکاست ؟

 

 

 

نام و نام خانوادگی 
۰۸:۳۵ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

درود با این وجیزه پر ملات و مشحون از نکات تیز و ریزی که هیچ پاسخ برای آن در دولت خیلی راست گویان! وجود ندارد و نخواهد داشت …. البته قطعا مردم فهیم ما در سال ۹۶ خودشان پاسخ این همه وادادگی را خواهند داد نیاز به زحمت دولتمردان بی پاسخ نخواهد بود

 

نام و نام خانوادگی
۱۱:۴۹ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
همین جمله اول شما یعنی اگه یه پاسخی هم وجود داشته باشه شما قبول نخواهید کرد! چون به وجود پاسخ هم باور ندارید! بحث با شما بی نتیجه خواهد بود

 

 

 

سید جعفر 
۰۸:۳۶ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

آقای شریعتمداری

 

اگر چه تحلیل های شما را تا حد زیادی حق می دانم ولی تا انجا که آمار و ارقام می گویند:

۱- نفت زمان دولت قبل در طول مدت محدودی بالای ۱۰۰ دلار معامله می شد. ایا واقعا صادرات نفت ایران در دولت قبل ۱/۷ میلیون بشکه در روز بوده؟ خبرهای همین خبرگذاری فارس چیز دیگری می گویند. شاید ۷۰۰ هزار بشکه به صورت دور زدن تحریم ها بوده است. خوشحال می شویم آن را روشن کنید. حال اگر ۷۰۰ هزار بشکه بیشتر بوده درامد آن چه شده ؟ چرا صندوق ذخیره ارزی خالی تحویل این دولت داده شد؟
۲- اگر دولت امسال بتواند صادرات نفت و میعاتات گازی خود را به ۲/۵ میلیون بشکه برساند درآمد آن با در نظر گرفتن بشکه ای ۴۰ دلار (با احتساب میعانات گازی) برابر صادرات یک میلیون بشکه به قیمت ۱۰۰ دلار است.
۳- در نظام ما بهتر نیست به جای تضعیف همدیگر نگاهی هم به گذشته بیندازیم و ببینیم چه شد که فعالیت های هسته ای ما لو رفت. آیا بهتر نیست کمی هم بی کفایتی آن دسته از افرادی را نتوانستند فعالیت های هسته ای ما پنهان نگه دارند را مورد نقد قرار دهیم؟
۴- در همین یک دهه پیش در دنیا ده ها شرکت در زمینه فن آوری اطلاعات توسعه پیدا کرد که در آمد هر یک به تنهایی برابر فروش نفت و گاز و تمامی صنایع کشور روی هم بود. به نظر شما دولت اصول گرا چرا نتوانست حتی یکی از آنها را در کشور ایجاد کند؟ درآمد شرکت گوگل در سال حدود ۸۰ میلیارد دلار است. درامد شرکت سامسونگ از بابت فروش موبایل حدود ۱۲ میلیارد دلار در سال است. چرا اقتصاد کشور ایران برای مردم کشور ما این جایگاه را ایجاد نکرد تا بتوانیم وایستگی خود را از درامد نفت رها کنیم؟ در نظام اسلامی خلاقیت و نوآوری باید جایگاه ویژه ای داشته باشد و از طریق ان اقتصاد کشور پویایی پیدا کند. خلاقیت و نوآوری تنها به فعالیت های آقای ضراب و زنجانی معنی پیدا نمی کند.

در خاتمه این جملات را نه از بابت نصیح به شما بلکه از بایت تلنگری به تمامی دلسوزان این نظام می گویم تا باشد که شنیده شود.

 

مدیری
۱۰:۲۶ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
اگر دولت روحانی با نصف جدیتی که برای برجام و توافق با شیطان بزرگ و دوستانش صرف کرد؛ برای اخذ مالیات از غیرحقوق بگیران که رقم فوق کلانی از مالیاتها را نمی پردازند و مبارزه با قاچاق کالا صرف میکرد حداقل بجرات می توان گفت ۸۰% مشکلات اقتصادی حل می شد و رضایت مردم هم فوق العاده بالا میرفت چون این عمل ملموس است

 

تکمیلی پیشنهاد
۱۱:۰۷ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
و اگر بجد در اصلاح سیستم بانکی و دریافت بدهکاران بانکی و مبارزه با فساد اقتصادی را در همت و سیاست خود می گذاشت و موفق میشد بسیار از مشکلات حل و شاید اصلاً اثر تحریم هم برای عامه مردم ملموس نمی شد و لذا دشمن هم از این سلاح صرف نظر می کرد

 

 

 

نام و نام خانوادگی
۱۲:۲۳ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
لو رفتن اطلاعات که در زمان جناب خاتمی بود!

 

در مورد شرکتهای دانش بنیان هم عرض شود : ایجاد این نوع شرکتها نیاز ب زیر ساخت داشت که آقای احمدی نژاد پارکهای فناوری و بنیاد نخبگان رو ایجاد کردند. وگرنه از دولتهای قبلی که من حداقل خبری ندارم کار خاصی کرده باشن. در این دولت هم که مشخصا علاقه به تعطیل کردن بیشتر از راه انداختن برخی قسمتها هست…

ضمنا : طرح کارت سوخت هم بخشی از پروژه جدا شدن از واردات بی رویه بنزین بود که علی القاعده دولت فعلی در واردات این فقره هم استاد بلامنازعه!

همچنین : خزانه خالی بود و هزینه های جاری دولت فعلی چند برابر دولت قبلی شد؟ خزانه خالی بود و تو دوران نفت ۲۵ دلاری ب قول خودتون و ناتوانی در فروش حتی ۱ بشکه نفت، تونستید یارانه و عیدی و پاداش بدید و حقوق هم بپردازید؟ ضمن اینکه اگر خزانه خالی بود چطور تونستید مملکت رو بگردونید در حالی که در رکود عمیق هستیم و درامدهای مالیاتی به حد مطلوب نرسیده؟ به هر حال یا خزانه پر بوده یا دست توی جیب ملت رفته یا از راه های دیگه کشور درامد زایی داشته ک من مطلع نیستم.

 

 

 

یک ایرانی 
۰۸:۴۴ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

مرحبا به سردار بصیر و نکته‌سنج و دلسوز قلم، شریعتمداری عزیز. قلمتان مانا باد که سخن دل مردم نجیب ایران اسلامی را به شیوایی و گویایی هرچه تمام‌تر بیان می‌کنید. اما صد حیف که گفت: گوش اگر گوش تو و ناله اگر ناله من / آنچه البته به جایی نرسد فریاد است

 

 

نام و نام خانوادگی 
۰۸:۴۴ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

امریکا دشمن ماست و ما هم شکی نداریم.
برجام به معنای حل مشکل بین ایران و امریکا نیست بلکه برجام از نظر ما کاری بود برای حل پرونده بیهوده هسته ای که امریکا از غفلت دیپلماتیک ما سو استفاده کرده بود و دنیا را علیه ما به علت جرمی که مرتکب نشده بودیم بسیج کرده بود.
ما با برجام به دنیا نشان دادیم اهداف ما از هسته ای، دستیابی به بمب نبود.
حالا قرار نبوده و نیست که برجام باعث تغییر رفتار امریکا نسبت به ما شود همچنانی که هیچ تغییری در رفتار ما نسبت به آنها نداشته است.

 

 

پیراسته فر 
۰۸:۴۴ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

دراینصورت نیازی به کیهانیان هم نبود!

 

 

رحیم 
۰۸:۴۶ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

اگرچه بازهم این تمام ماجرا نیست اما این مقاله کلیات فکری آقای روحانی را به زیبایی بیان کرد احسنت به جناب شریعتمداری

 

 

نام و نام خانوادگی 
۰۸:۴۷ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

با سلام . دولت تدبیر و امید : بصیرت بصیرت

 

 

حزب الهی ها 
۰۸:۴۷ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

جناب آقای رئیس جمهور جلوی ضرر و هر وقت بگیرین منفعته..
خیرخواه شما..

 

 

نام و نام خانوادگی 
۰۸:۵۲ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

آنچه از طریق برجام بدست آمده حاصل مبارزه دیپلماتیک در برابر نه فقط آمریکا بلکه تمامی قدرت های استکباری از جمله چین و روسیه است و یکی از مهمترین دستاوردهای آن لغو قطعنامه های مضر علیه جمهوری اسلامی است . اما تبعات اقتصادی آن به علت کارشکنی غربیها و با بهانه تقویت ایران با کندی و اخلال یا ممانعت از طریق تحریم های جایگزین روبروست. بنابراین اغراق هم در مورد منافع اقتصادی آن بیهوده است.

 

 

ناشناس 
۰۸:۵۲ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

آ قای شریعتمداری:امروزه مردم اخبارهمه چی دستشونه.بین خبر راست و دروغ روهم میدونن.
عزت زیاد.

 

عاقل و بالغ
۱۰:۳۳ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
کدوم خبر دست مردم است ! مثل ادم های مغرور نباش که وقتی اندکی علم می یابند فکر می کنند همه علوم را می دانند و بالاتر از ایشان نیست! سؤال : آیا میزان قاچاق کالا و مبلغ آن را شما و همه مردم میدانند ؟ آیا رانت ها و امتیازات مختلف حزبی و جناحی را دقیقاً شما میدانید؟ بگویید مستنداً بقیه هم آگاه شوند . آنچه مردم می دانند از رسانه های داخلی و خارجی و مجازی درست و غلط مخلوط است و در بسیاری موارد خلاف واقع است

 

 

 

نام و نام خانوادگی 
۰۸:۵۷ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

مشکلات رکود و بیکاری ناشی از فساد اقتصادی و اقتصاد وابسته و بیمار کشور است که پس از تحریم خودنمایی کرد…اوضاع فعلی به دست یک نفر رییس جمهور حتی اگر آقای شریعتمداری باشد(!)، یا رد برجام بهبود نمی یابد بلکه نیاز به تغییر و تحول بنیادین دارد…

 

عبداله
۱۱:۱۸ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
موافقم . تغییر بنیادین . اما نه بدست آمریکایی ها . بلکه بدست ایرانی …

 

 

 

منتظر المهدی 
۰۸:۵۸ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

سلام،کاملا تحلیل جناب شریعتمداری رو قبول دارم،وپیش بینی ام اینه تو این یک سال آخر دولت بی تدبیر و یأس ،یک نمایش فانتزی از رفع تحریم ها و گشایش سوری اقتصادی که آمریکایی ها که چشم امید زیادی به این دولت بسته اند در جهت نفوذ و ناکارآمد کردن این نظام،برای فریب مردم به اجرا در می آورند،از خدا میخوام که دعای آیت الله خزعلی در هنگام وفاتشون که از خدا خواسته بودند مردم بصیرت پیدا کنند برآورده بشه.انشاا..

 

 

کتاب تماس 
۰۹:۰۴ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

آقای شریعتمداری عرض ارادت
تکلیف چیست ؟ می دانیم اما چه از دستمان می آید ؟ فقط باید و تنها کاری که می توانیم انجام دهیم بیان حقایق است و در این راه نباید خسته شویم زیرا حسن روحانی در پی خسته کردن و نا امید کردن گویندگان حقیقت است
حاج آقا شزیعتمداری
آیا کتاب تماس را خوانده اید ؟
به والله بنده که خواندم مو بر بدنم راست شد ، وحشت کردم از نقشه روحانی برای کشور
آقای شریعتمداری خسته نباشید به یاری خدا حق با ملت است و حتی اگر در این راه کشته شویم اجازه نمی دهیم کشور را دودستی تقدیم آمریکا کنند
حسن روحانی که سهل است ، ۳۷ سال است که انواع اقسام ترفندهای دشمنان خارجی و داخلی را برملا کردیم ، اما نباید غرور برما تسلط یابد ، باید هوشیار باشیم و به روز ، این دفعه با بقیه دفعه ها فرق دارد .
فقط روشنگری و با مسلط بودن
روحانی می خواهد ما را عصبانی کند و یک اقدام عجولانه کنیم
با آرامش مردم را آگاه کنیم
روز خوش برادر

 

 

نام و نام خانوادگی 
۰۹:۰۵ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

تحلیلهای کیهان خیلی خنده دار امروز تیتر زده اگر برجام نبود نفت ۱۲۰ دلار بود یاد تیتر روزنامه کیهان در گذشته افتادم که نوشته بود با مرگ ملک عبدالله پادشاه عربستان نفت به دویست دلار خواهد رسید ملک عبدالله مرد نفت یک سنت که گرون نشد قیمتش کلی هم افت کرد

 

قلی
۱۰:۴۰ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
بخند . خنده بر هر درد بی درمان دواست. اگر بعد از این همه افتضاحات دولت محبوبت خودتو به بی عاری نزنی و نخندی چکار کنی ؟

 

 

نام و نام خانوادگی
۱۲:۲۰ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
کیهانیان فراموش کار بوده و خواهند بود.یادشون رفته عربستان تولید نفتشو زیاد کرد تا قیمت نفت بیاد پایین و به روسیه فشار بیاره تا دست از تحرکات نظامیش توو اکراین برداره.

 

 

 

سعید۱۱۰ 
۰۹:۰۶ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

حرف شما کاملا درست، دولت تدبیر و امید! هم فقط حرف می زند! سؤال اساسی اینجاست که کدام عامل باعث خواهد شد ما هر روز صبح که از خواب بیدار می شویم، در گزارشات، رسانه ها و اساسا به عینه شاهد باشیم، تولید در همه عرصه ها رونق گرفت، صادرات غیر نفتی هر روز بیشتر از دیروز بوده است. حجم قاچاق کاهش و رصد دقیق نسبت به آنچه که به داخل کشور وارد می شود صورت می گیرد. دوشغله های دولت، از واردات و چه بسا از مسیرهای غیرقانونی است، چه بسا ندارد، حکما غیر قانونی است، از شغل اصلی خود دست برداشته اند. بی کاری رو کاهش و بکار گیری بسیاری از ظرفیت های تولیدی معطل مانده نه تنها رو به افزایش است، بلکه ظرفیت های جدیدی که به تازگی شناسایی شده اند نیز به آنها اضافه شده است. و خیلی از اقدامات خوب دیگر
به امید آن روز
بی شک بدون تدبیر و فهم درست، امکان این اقدامات وجود نخواهد داشت.

 

 

رمضانی  
۰۹:۱۰ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

سلام افسوس که این مزرعه رااب گرفته

 

دهقان مصیبت زده راخواب گرفته

 

 

امیر 
۰۹:۱۱ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

۱_ کاهش قیمت نفت به دلیل سیاست های عربستان اتفاق افتاد و ربطی به برجام نداره
۲_ شما میگین در دولت دهم نفت ۱۱۰ دلاری صادر می فروختیم که این حرف درست نیست ما نفت صادر میکردیم اما حتی یک دلار هم دریافت نمیکردیم! چین و هند نفت مارو میگرفتن و به جاش کالاهای درجه چندم ( مثل برنج های مشکل دار) به ما می دادند. این به نظر شما صادرات نفت هستش؟!
یه خونه رو میشه ظرف یک رو ویران کرد اما همون خونه یک سال زمان میخواد تا ساخته بشه…. هنوز چند ماهی از آغاز برجام نگذشته و شما انتظار دارین رکود اقتصادی و تورم وحشتناک دولت قبل به این راحتی از بین بره؟

 

نام و نام خانوادگی
۱۰:۴۶ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
۱- کاهش قیمت نفت دلایل بسیاری داره ولی‌ یکی‌ از دلایل کاهش تنش با ایران هست که به یمن وجود این دولت و توافق هسته‌ حاصل شده.

 

۲- پول نفت در زمان تحریم از طریق دور زدن تحریمها در چرخه اقتصاد استفاده میشد. البته لازم به ذکر الان بعد از این مثلا رفع تحریم هنوز پولی‌ دست دولت نیومده

 

نام و نام خانوادگی
۱۱:۲۲ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
آقای زنگنه در پاسخ به خبرنگار مبنی بر پایین آمدن قیمت نفت گفت "… ما کاری -به این کارها -نداریم!؟ مهم این است که ما بعد از تحریمها تصمیم داریم تا در اولین فرصت؟ میزان تولیدات خود را به سقف پیش از تحریم بازگردانیم ( یعنی یک بشکه نفت برابر یا بطری آب!) ….
۴ چهار میلیون بشکه در روز . ای ….

 

نام و نام خانوادگی
۱۲:۲۳ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
۴میلیون یعنی جایگاه قبلی در اپک،یعنی فشار به عربستان برا پایین آوردن تولیدش .

 

 

 

نام و نام خانوادگی
۱۲:۰۲ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
در مورد اول چطور کاهش تنش با ایران روی قیمت نفت اثر داره؟ مگه ایران چه سهمی از بازار نفت رو داره؟
در مورد دوم چرخه اقتصادی دقیقا کجاست از یه جیب اقای زنجانی به یه جیب دیگش؟

 

 

 

 

بیسواد 
۰۹:۱۵ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

و حالا پیدا کنید دروغگوهای این جملات را !؟ آبخوردن ما هم به تحریم وابسته است ….. وندی شرمن: تحریمها هیچ تاثیری بر ایران نداشته است …… بانکهای ما به سوئیفت وصلند و معاملات به راحتی انجام پذیر است ….. رئیس جمهور اتریش ایران هنوز به سوئیفت وصل نشده! و …

 

 

مهدی 
۰۹:۱۵ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

احسنت به آقای شریعتمداری که حرف ملت را می زنند. ما در بحث برجام به تعهداتی عمل کردیم که قابل برگشت نیست . زحمات خالصانه و چندین ساله دانشمندان دلسوز و متعهد را از دست دادیم . جواب اونا و جواب فرزندان شهید هسته ای را که چند سال دیگه بزرگ میشن و از ما ها سوال خواهند کرد چه خواهیم داد؟ و صدها سوال دیگر

 

 

نام و نام خانوادگی 
۰۹:۱۸ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

احتیاج به تحلیل آقای روحانی ندارد واقعا صادرات نفت ما به صفر میرسید تنها گزینه ما بستن تنگه هرمز می گردید تازه مثلا اون یک میلیون واندی بشکه که صادر میشد اواخر دولت اقای احمدی نژاد عملا پولش بر نمیگشت یا به صورت معامله پایاپای اجناس بنجول چینی برنج هندی در آمده بود وبخشی هم به صورت قاچاق صادر می شد که جیب آقایان بابک زنجانی را پر میکرد بهتر است آقای شریعت مداری راه حل برون رفت از این واقعیت مسلم را هم بگوید چون غیر از برجام تنها دو گزینه وجود داشت ادامه وضع موجود که اشاره شد وگزینه جنگ تمام عیار

 

نام و نام خانوادگی
۱۰:۵۱ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
اینها همش حرف مفته. هیچ کدام از این اتفاقات نمی‌‌افتاد. از نیمه سال ۲۰۱۲ تا نیمه سال ۲۰۱۳ فروش نفت ایران تقریبا ثابت بوده در صورتی‌ که با نظر آمریکا هر ۶ ماه باید ۲۰% کم میشد (یعنی‌ توی ۱ سال باید ۴۰% کم میشد). دلیلش اینه که راه دور زدن تحریمها پیدا شده بود. متاسفانه آقای روحانی اومد و بند رو آب داد و دشمن احساس کرد که داره ما رو شکست میده. اگه همون رویه سابق ادامه داشت میشد چندین سال مقاومت کرد، هسته‌ رو به جای بهتری رسوند و با دست پر تر مذاکره کرد و نتیجه بهتر گرفت.

 

نام و نام خانوادگی
۱۱:۲۳ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
آره ادامه میافت . بابک جان کل مملکتو میکشید بالا .

 

 

عبدی
۱۱:۲۴ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
البته گزینه جنگ هنوز حذف نشده است . برو قوی شو وگرنه تا پیش از جنگ فلنگ را ببند و برو یه جای دیگه …………….

 

 

نام و نام خانوادگی
۱۲:۰۵ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
دوست عزیز با همین مسیر نسبتا شفاف انتقالات مالی این همه فساد وجود داره! دیگه راه های غیر شفاف دور زدن تحریم ها ببین چه خبره!

 

 

 

 

وحیدنیا 
۰۹:۲۰ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

جناب اقای شریعتمداری لطفا اضافه کنید که هرگاه قیمت نفت پائین امده قیمت جهانی خیلی ازکالاها و کرایه حمل ونقل انها نیز کاهش داشته که متاسفانه در داخل خیلی ازکالاهای مصرفی مردم مانند لبنیات و نان و حبوبات و اجاره مسکن کاهش نیافته بلکه افزایشی نیز داشته است و اگر رکود نبود چنان افزایشی پیدا میکرد که باتوجه به تفکرات و عملکرد تیم دولت ازباب عدم نظارت بر قیمتها و ازاد سازی قیمتها که هرگز قابل کنترل نبوده و انفجاری میشد . از اینجا و با دلی خونین ارزو میکنم که اولا نفت گران نشود وثانیا رکود از بین نرود تا اتمام و رفتن این تیم دولتی بامید ان روز الیس الصبح بقریب ؟

 

 

نام و نام خانوادگی 
۰۹:۲۴ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

از رکود عبور کردیم!

 

دوروبر سبز است و دریامان کبود

به به از آب و هوای بی رکود

طبق آماری که دولت می دهد

رد شدیم از آن خرابی ها که بود

عینک دودی برایش لازم است

هرکه بر برجام چشمش را گشود

وه چه آماری! فدای قلّه اش

می کند هر روز بالاتر صعود

هی نگو تولید مختل مانده است

جنس وارد می شود با این وجود

خودروی ملی اگر بی مشتری ست

وام خودرو داد دولت زود زود

هرکجایی هم گرانی دیده ای

دولت قبل است کم کاری نمود

یک نفر در تنگ عید مش حسن

پرتقال انداخت، ماهی را ربود

کاملا صادر شده آن پسته ها

توی آجیلت اگر پسته نبود

بی شک این عیب از خود جیب شماست

گر که بی پولی کند در آن ورود

باید از امروز مشق خود کنی:

بی رکودیم، بی رکودیم، بی رکود

 

نام و نام خانوادگی
۱۰:۰۸ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
شعر از زهرا آراسته نیا -suzestan.ir

 

نام و نام خانوادگی
۱۱:۲۷ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
هر چه باید گفت گفتا
مش حسن باید شنود

 

 

 

 

ناشناس 
۰۹:۳۶ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

تصور این مطلب زیاد مشکل نیست که هر کجا آمریکا ورود پیدا کرده توسعه ای وجود نداردوفسادمخفی زیاد است وهرکجا ورود نکرده توطئه و فساد ظاهری بیداد میکند وتبلیغات آنها هم در زمینه فساد زیاد است ودرک این مطلب که امام(ره) بی دلیل نام شیطان بزرگ را به آمریکا ندادند ودقت در انتصاب های امام که افراد دارای کمترین لغزش در مقابل آمریکا را داشته باشند از نفس امام می باشد

 

 

نام و نام خانوادگی 
۰۹:۴۳ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

این نوشتار به منزله دفاع از برجام نیست آقای شریعتمداری بزرگترین اشکال سرداران قلم اصولگرا این است که متوهمانه قلم می زنند این موضوع در سیاست خارجی خلاصه نمی شود بلکه در سیاستهای داخلی و نظام اقتصادی نیز صادق است اولین مشکل شماها این است که فقط به دنبال توجیه خود هستید نه حفاظت انقلاب دوم مشکلتان دوری از توده مردمه غافل هستید که اگر دشمن فشار بیاره و روزنه ای باز بشه کار دستتون می دهد یک پیشنهاد دارم برای اجرایی شدن سیاستهای اقتصاد مقاومتی هم به دولت راهکار بدهید هم مردم را توجیه کیند اگر بتوانید در این برهه سخت چنین خدمتی نمایید بنویسید والا وزر و وبال است نه فضل و کمال آنچه به جز عشق بیاموختم

 

احمد
۱۱:۳۰ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
خب . عزیز دل برادر ! مشکل ما که نه اصولگراییم و نه اصلاح طلب و نه چپ و نه راست چیه؟
آدرس می دادید تا راهکار به شما می دادیم . ببینیم (جیگر ) اجرایش را دارید؟

 

 

دلیران تنگستان
۱۱:۵۵ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
به خوبی معلوم هست که هیچ جواب منطقی و مستدلی برای سردار قلم انقلاب نداشتید.خداوند ایشان را از شر حسودان حفظ کند.

 

 

 

نام و نام خانوادگی 
۰۹:۵۴ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

با سلام
اگردر اواخر دوره احمدی نژاد پس از تحریم بانکی توسط سازمان ملل مشکلی وجود نداشت چرا مستقیما با آمریکا وارد مذاکره شدیم و رهبر معطم انقلاب تز نرمش قهرمانانه را مطرح کرد . و چرا برجام را قبول کردیم ( نظام قبول کرد)

 

محمدی
۱۰:۴۳ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
دولتمردان محترم برجام را به ملت تحمیل کردند.
چه کسی برجام را قبول کرد؟

 

 

نام و نام خانوادگی
۱۱:۰۱ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
قرار به وادادگی وسرسپردگی نبود درضمن خیلی از مسائل پشت پرده رو نمی دانید چرا سربازان آمریکایی یک روز بعداز اسارت آزاد شدن چرا اعتدال و کارگزاران واصلاحات علیه یک نفر اجماع پیدا کردن چرا لیست انگلیسی رای آورد و..بصیرت یعنی چیزی فراتر ازفکر کردن یعنی بینش همراه با علم ونه ندانستن ها یادمان نرود این عمار عمار…

 

 

 

نام و نام خانوادگی 
۰۹:۵۷ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

ممنون اقای شریعتمداری ممنون از صداقت وراستگوی تون.دمت گرم انقلابی

 

 

فواد 
۰۹:۵۹ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

مخلص کلام اینه که متاسفانه ایشون ثبات در فکر و عمل ندارند، سخنرانی ها و اظهاراتشون قبل از رسیدن به شاهکلید! رو نگاه کنید پراست از ارزشهای انقلابی و اسلامی ولی بعدش کاملا در خلافش!
اینو چطور میشه تفسیر کرد؟
پاسخ چندان سخت نیست در تاریخ ایران داریم یک نفوذی در انقلاب بودن که انگلیس خبیث وارد بدنه انقلاب کرد تا در چنین بزنگاه هایی ازشون استفاده کنه(که در تاریخ ایران بوفور یافت میشه) که حتما اینطور نیست!
یا باید این تغییر موضع رو در وامدار دونستن خودشون به افراد کبیر! و جریانات سیاسی خاص در کشور دونست
بقول خود کبیر! ایشان رایی نداشتن و حمایت کبیر ازشون باعث رای اوردنشون شده
خوب کسی که در افکار و اعمالش مقتدر نباشه و گوش به اینور و اونور داشته باشه این تناقضات در سخنان و بدتر در اعمالش رخ میده که یک اشتباه ممکنه سرنوشت کشور رو تغییر بده.
مشاوران کبیر بهش میگن فلان حرفو بزن فلان کارو بکن میگه چشم، ازاونطرف مدیرانش افرادی تحمیلی از طرف جریان سیاسی دیگه ای هستند که در دوران خود کبیر بهش میگفتن عالیجناب س و… یعنی اینکه متاسفانه شده ملغمه ای از افکار متناقض و اعمال بشدت متضاد که اقتصادان ها اینو سمی مهلک برای کشور میدونن
متاسفانه ایشون ثبات فکری ندارند و کشور رو به بد پرتگاهی دارن میبرن که ان شاالله کار بجایی نرسه که امام خامنه ای وارد بشن؛ و فعلا دارن تذکر میدن یعنی ایشون باید دقت کنه شاید اصلا کبیر ایشون رو طعمه ای قرار داده تا برای کشور هزینههای زیادی ایجاد کنه و رهبری معظم مجبور به دخالت بشه و کبیر اینجا زهرشو بریزه و کشور رو دوباره مثل سال۸۸ به جنجال بکشه که ان شاالله نمیتونه و دست خدا بالای دست هاست

 

 

نام و نام خانوادگی 
۱۰:۰۷ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

آن پولهای نفتی که گفتید کجا رفتند؟چرا رشد اقتصادی منفی شد؟چرا دلار سه برابر شد؟ چرا تورم از مرز ۴۰% گذشت؟ خودتان هم یادتان نیست که ادعا می کردید میانگین فروش قیمت نفت در دولت پاک دست ۴۰ دلار بوده است!

 

دلیران تنگستان
۱۱:۵۷ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
پول نفت توی کلید ۱۰۰ روز گم شد.

 

 

 

رضا الف 
۱۰:۰۸ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

احسنت حاج حسین

 

متاسفانه دولت محترم مردم را …. فرض کرده است!
شعار پشت شعار و دریغ از عمل

 

 

مجید 
۱۰:۱۱ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

برادر عزیز جناب آقای شریعتمداری، مقاله بسیار جالبی بود ولی چیزی که باعث تامل است این است که آیا دولت قبلی خدمتی به ملت انجام داده است غیر از گرانی و تورم و بی پولی و … نکته این است حضرات به محض نشستن در کرسی قدرت اول بنزین و نفت و گاز و گازوئیل و قیر و … را گران میکنند.بعد کالا های اساسی را آنچنان نجومی گران میکنند که مردم برای خرید مایحتاج خود مجبور به گرفتن وام از بانکها گردند، این یعنی بدهی مردم یعنی مردم نوکر دولت باشند. در دوره احمدی نژاد هم وضع بهتر از این نبود. البته بنده از دولت یازدهم دفاع نمیکنم ، این دولت هم مانند دولت قبلی فقط اورد میدهد. شما هم بجای مقاله نوشتن به فکر چاره باشید

 

اکبری
۱۱:۴۰ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
به عنوان یک فرد مطلع عرض می کنم و کاری هم به دولت های محترم ندارم . کافی است یک سر به روستاها بزنی و ببینی که اثر چندانی از خانه های خشت و گلی که هر آن ممکن بود با کوچکترین لرزه بر سر ساکنانشان فروریزند باقی نمانده . کافی است به مساله مسکن شهری نگاه کنی که تا چندی قبل کابوس همه دولتمردان بوده است . اما امروزه هزاران مسکن خالی با قیمت های نسبتا مناسب . کافی است به کارهای تولیدی فراوانی سر بزنی که در گوشه و کنار افرادی را به کار مشغول کرده اند . شما این ها را کار نمیدانی ؟ و امروز چی ؟ ایا اثری از هیچکدام می بینی ؟ کارهای تولیدی به راه افتاده از راه افتادند . مسکن شهری با بی مهری و طعنه روبرو شد . مسکن روستایی هم که متوقف . سیاست فعال خارجی هم با تمام فراز و نشیب هایش به سیاستی ذلت پذیر تبدیل شد . میشه دوتا کار مثبت برای این دولتمردان محترم امروزی ردیف کنید تا مطلع شویم ؟

 

 

 

نام و نام خانوادگی 
۱۰:۱۹ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

حرف شریعتمداری درسته ولی متاسفانه نسخه جایگزین مناسبی ندارن
همه بلدن مشکلاتو بگن
ولی کو کسی که جواب حلشو داشته باشه

 

نام و نام خانوادگی
۱۰:۴۹ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
راه های متعددی پیشنهاد شده است . ازجمله سخنان رهبری . ضمنا راهکاری را از اقای دکتر محمدجوادلاریجانی خواندم که اگر در این صفحه چاپ شود خواهید خواند . ولی در زمانی که اقای عراقچی می اید و این جمله بسیار عجیب و کاملا بی ربط را می گوید یکی از دلایل محقق نشدن برجام برخی رفتارهای داخلی است ، ایا اینها بنای اقدام دارند و یا می خواهند همینطور منفعل باشند و هی توجیه کنند .
یک پیشنهاد به اقا ی روحانی : لطفا زمانی راجع به پیشرفت در برجام مصاحبه و سخنرانی فرمایید که اتفاق مثبتی افتاده باشد .

 

 

محسن
۱۱:۳۶ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
یک راه حل جامع و کامل دو کلمه ای :
" اقتصاد مقاومتی "

 

 

 

ناصر S 
۱۰:۳۱ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

آقای شریعتمداری کار از نوشته گذشته موقع نظافت نظام رسیده؛ زالو هایی که به نظام چسبیده اند و خون مردم را میفروشند

 

 

نام و نام خانوادگی 
۱۰:۳۴ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

با تشکر از مواضع اصولی اما ایا کاهش قیمت نفت به دلیل برجام بود؟ این قسمتشو قبول ندارم

 

 

ایران 
۱۰:۴۱ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

سلام. ای دولت مردان ! دیگه زیاد نمونده! این یک سال هم میگذره! اماقبل از اومدنتان خیلی حرفها به مردم زدید؟ یادتان میاد؟ حتما دولت مردان یادتان هست؟ مگه میشه؟ اگه از یک پیرزن ۷۰ساله سوال بکنی دوره جوونی خودت برایمان خاطره تعریف بکن مو بمو برایت تعریف میکنه! چی شد اقای روحانی اون کلید زنگ زده ۱۰۰روزه شما؟ کابینه شما اینهمه ادعا میکردند چی شد؟ این وسط مردم غیر از حمایت در تمام صحنه ها برای شما ها کم گذاشتند؟ چرا مردم را دارید روز بروز ذلیل تر میکنید؟ معشیت مردم ۸۰ درصد به صفر بند کردید! بیکاری بیداد میکنه!
واقعا خدا پدر دولت قبلی را بیامرزد! درست اشتباهاتی داشت اما نه اینقدرکه مردم به زانو دربیارند! !ما مردم عادی فقط اینو میتونیم بگیم خدا از شماها نگذرد! ما مردم عادی دیگه خسته خسته خسته شدیم .به کی باید اعتماد بکنیم؟ حالا از اینها که بگذریم کشورهای عربی که تا دیروز جیره خور کشورمان بودند بیان ما را تحقیر کنند یا تعین تکلیف کنند! یا کشورهای اروپایی هر روز برایتان یک ساز کوک کنند؟ سوال دلمان به چی خوش باشه از کشورعزیزمان ؟ مردم و کشور را دارید به کشورهای بیگانه ترجیه میدهید! ایا شهدای ما اینو میخواستند؟ ایا امام و رهبری اینو میخواستند؟ ایا ما مردم اینو میخوایم.خواهشن کمی بفکر دین و کشور و مردم باشید. این انقلاب راحت بدست نیامد! خونها ریخته شد تا جوانه زد .
ببخشید اگه تند نوشتم بخدا از خودمان هم دیگه …

 

 

نام و نام خانوادگی 
۱۰:۴۱ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

در میان انبوه مطالبی که هرروز می خوانم مصاحبه ای با اقای محمدجواد لاریجانی توجهم را جلب کرد که :
پس چه باید کرد؟ همینطور بنشینیم و منتظر حادثه باشیم؟
-محمدجواد لاریجانی:خیرمن این را نگفتم . ما میدان وسیعی برای اقدام داریم.

 

اولاً، طفره رفتن غرب را ساعت به ساعت و روز به روز به عنوان تخلفات از تعهدات ثبت و به دبیرکل گزارش دهیم. (گزارش غیر از اقامه شکایت است که منجر به راه افتادن مکانیزم ما علیه خودمان بشود. این هم کرامات عجیب قطعنامه ۲۲۳۱ است!)

ثانیاً: باید به آمریکا و دول اروپائی رسماً اعلام کنیم مثلاً تا سه ماه دیگر اگر تعهدات خود را عملی نکنند برجام را یک سند "مرده و به گور شده" فرض خواهیم کرد.

ثالثاً: از همین امروز باید به فکر احیای توانمندی‌های هسته‌ای خود باشیم و به فردا موکول نکنیم. توانمندی هسته‌ای کشور که شامل پروژه‌ها، نیروی انسانی، امکانات و چرخ در حال حرکت (momentum) بوده ضربات هولناکی خورده است. برنامه جامعی که بتواند ۲۰ سال ادامه یابد و با تغییر دولت‌ها تغییر نکند ضروری است.

رابعاً: سازمان انرژی اتمی محدود به نیروگاه بوشهر بشود و حتی می‌تواند وابسته به وزارت نیرو گردد.

خامساً: سازمان جدیدی با سازماندهی محکم و پایدار برای کل فعالیت‌های تحقیقاتی مربوط به اتمی با ابعاد وسیع علمی و فنی تأمین شود. مانند موسسه عظمی (CEA) در فرانسه که بیش از ۴۷۰۰ محقق دارد و در همه زمینه‌ها از صنایع استراتژیک گرفته تا علوم کامپیوتر مورد نیاز کار می‌کند.

این تحقیقات شامل حوزه‌های مورد نیاز نیز می‌باشد و جز NPT هیچ تعهدی را نمی‌پذیرد. NPT هم باید موقت پذیرفته شود و دوباره مذاکره گردد.

سادساً: بیش از ۷۰ درصد از حوزه‌های فعالیت سازمان بلافاصله شروع می‌شود که ربطی به برجام ندارد. مسئله بازسازی اراک با قدرت و بدون معطلی با مبنای آب سنگین و رآکتورهای کوچک انرژی و تولید ایزوتوب‌های مورد نیاز آغاز گردد. به دست این و آن نگاه نکنیم.

سابعاً: اگر غرب تن به تعهدات برجام داد، بخشی از فعالیت‌های سازمان جدید بازتعریف می‌شود و اگر نداد، با تمام توان و با شتاب کار علمی و فنی خود را تکمیل می‌نماید.

سیاست‌های این سازمان برخی کاملاً آزاد است و بدون پوشش امنیتی و برخی کاملاً محرمانه و هرگز آژانس حق ورود بدان‌ها را ندارد و جزء اسرار ملی محسوب می‌شود.

 

 

نام و نام خانوادگی 
۱۰:۴۶ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

اکثریت افراد این مملکت در دوره آقای روحانی معنای همدلی و همزبانی را فهمیدند. استکبار نیز اگر دست از مرام و منش استکباری و استعماری خود بردارد آن موقع در زمره آدم ها وارد می شود. حال اگر اختیار یک کشور دست افرادیضعیف و غیر خودباور باشد آن مردم و مملکت بیچاره است. خداوند از شجاعت و مدیریت مردم بکاهد و به مسئولان هبه کند. انشاالله

 

 

علی 
۱۱:۰۶ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

درست است حاج حسین خان شریعتمداری با صراحت برخی از حقایق را که دیگران نمی‌بینند و یا نمی‌خواهند ببینند یادآور می‌شود اما باید در همه حال انصاف را رعایت کرد از جمله اینکه فقط جزئی از سقوط قیمت نفت به روند مذاکرات ایران با ۱+۵ و توافق‌های حاصل آن در دولت جدید برمی‌گردد. دلایل مهمتر ورود گسترده نفت شیل امریکای شمالی، رقابت تولیدکنندگان بزرگ نفت و خباثت و شیطنت حکام سعودی است

 

علی
۱۱:۴۹ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
علی جان از کی این جغدهای سعودی هوس نغمه سرایی به سرشون زد؟ و به چ دلیل ؟ حرفت درسته اما این طرف قضیه رو هم ببین . زمانی شروع کردند به این عربده کشی ها و گندکاری های نفتی که دولتمردان عزیز! مارو در موضع ضعف و انفعال دیدن . چرا قبلش از این غلطا کمتر می کردن ؟ ماجرای نفت ، ماجرای فرودگاه جده ، ماجرای منا ، ماجرای یمن و …

 

 

 

نام و نام خانوادگی 
۱۱:۰۹ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

درود به سردار قلم با این نوشته عالی

 

 

محمدN8 
۱۱:۲۵ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

دشمنی آمریکا بعد از برجام عمیق تر شده و او را در رفتار جری تر و زیاده خواه نموده است:آنچه در برجام اتفاق افتاد آمریکایی ها در خواب هم نمی دیدند و حال نه تنها به تعهدات خود عمل نکردند بلکه انتظار و توقع متوقف سازی صنایع موشکی و نظامی نیز دارند و یقینا چند روز بعد عدم حضور ایران در آبهای بین المللی و حتی خلیج فارس هم مطالبه خواهند کرد.

 

 

نام و نام خانوادگی 
۱۱:۳۸ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

حاج حسین است دیگر …. دوست دارد از تخیلات خود بنویسد.

 

حسان
۱۱:۵۸ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
مایه تاسف است که با پول بیت المال چوب که نه تیر آهن لای چرخ زندگی ملت می گذارند. از بی سواد ها انتظاری ندارم اما متعجبم از مدعیانی که حسین شریعتمداری را استاد خطاب می کنند . البته آرزو بر جوانان عیب نیست!

 

 

دلیران تنگستان
۱۲:۰۰ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵
احسنت برشما حاج حسین خیلی خیال‌باف هست که نمی داند مشکلات مردم توی همون ۱۰ روز اول حل شد . بله عزیز دلم!

 

 

 

نام و نام خانوادگی 
۱۱:۴۱ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

کاهش قیمت نفت توطئه آل سعود است وگرنه ورود یک میلیون بشکه نفت اضافی قیمت نفت را ۸۰ دلار پایین نمی آورد ضمنا اینکه کاهش قیمت نفت از قبل از برجام و از زمان درگیری های یمن و سوریه آغاز شد
اگر قیمت نفت ۱۱۰ دلار باشد و ما به علت تحریم نتوانیم بیشتر یک میلیون بشکه صادر کنیم و تازه بعد از آن روند کاهشی تا صفر را طی کنیم معنیش اینست که در این چند سال جیب آل سعود را پر کردیم تا به موقعش آنقدر جیبش پر باشد که با تولید نفت بیشتر قیمت را پایین بیاورد و به ما فشار بیاورد
اگر منظور اینست که ما نباید با مذاکرات هسته ای عربستان را عصبانی تر می کردیم که این هم منطق درستی نیست
شما را دعوت می کنم به تقوی
یک لحظه فکر کنید که دولت در جناح مخالف شما نیست
باز هم از این استدلال ها می آوردید؟

 

 

سیدمرتضی سرابی 
۱۱:۵۴ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

به اعتقاد بنده و به اعتقاد کلیه صاحب نظران منصف و واقع بین و واقع گرا و غیر متوهم ، برجام بزرگترین و گشادترین کلاهی است که تا کنون بر سر ایران رفته است؛
تحریمها که اگر چند تایی لغو شده در مقابل چندین برابر آنها تحریمهای جدید برامون برقرار کردند.
پولهای بلوکه شده مون رو که هنوز ندادند و هر روزی هم یک حکم جعلی از دادگاههاشون صادر و پولهامون را به نام غرامت و جریمه سرقت می کنند، واین احکام دادگاههاشون تا اتمام پولهای ما ادامه خواهد داشت.
هیچکدام از تعهدات آمریکایی‌ها و غربیها در برابر ایران تا کنون اجراء نشده ولی ایران تمام تعهداتش را انجام داده و همه سرمایه‌های ۱۰ ساله هسته‌ای مون نابود شده است،
آیا هنوز کسی هست که فکر کنه برجام برای ما دستاورد مثبتی داشته؟
این است چهره واقعی دولت راستگویان و تدبیرش که در این حدود سه سال جز دروغ چیزی نگفته و حرفی نداشته است.
تاحالا خیال می کردم نوبخت با دروغ هاش جای بهزاد نبوی سخنگوی دروغگوی دولت میرحسین موسوی را گرفته ولی حالا فهمیدم روحانی هم در دروغگویی استاد بهزاد نبوی است،

 

 

مهدی۳۰۵ 
۱۲:۱۴ چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

 

فارس نه تو رو قبول دارم نه شریعتمداری رو حالا هر چی بگید حتی اگه حق مطلق باشید.مرگ بر فارس