۵۳۳-حجاب ابراز عشق به خداوند است + محبت به حیاء

یک دختر دانشجو در آمریکا که در یکی از برنامه‌های تجربه حجاب بانوان مسلمان در دانشکده شرکت کرده‌است، خاطرات و بینش جدیدی را که در پی تجربۀ حجاب به دست آورده در یادداشتی به اشتراک گذاشت.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری «حوزه»، به نقل از فاکس نیوز، امبر لوری، دانشجوی ارشد در دانشگاه ایالتی مونت کلر آمریکا و یکی از اعضای دانشکده در فاکس نیوز لاتین است. او که در یکی از برنامه‌های تجربه حجاب بانوان مسلمان در دانشکده شرکت کرده‌است، خاطرات و بینش جدیدی را که در پی تجربۀ حجاب به دست آورده در مقاله‌ای تحلیلی به اشتراک می‌گذارد:

SURABAYA, INDONESIA - JUNE 17:  A vendor prepares hijabs for sale during Ramadan on June 17, 2015 in Surabaya, Indonesia. Muslims worldwide observe Ramadan, the ninth month of the Islamic calendar which is marked by a holy month of fasting, prayer, and recitation of the Quran.  (Photo by Robertus Pudyanto/Getty Images)
SURABAYA, INDONESIA – JUNE 17: A vendor prepares hijabs for sale during Ramadan on June 17, 2015 in Surabaya, Indonesia. Muslims worldwide observe Ramadan, the ninth month of the Islamic calendar which is marked by a holy month of fasting, prayer, and recitation of the Quran. (Photo by Robertus Pudyanto/Getty Images)

در فضای جامعه امروز دیدن دنیا از نگاه دیگران کار ارزشمند اما دشواری است و این همان چیزی بود که من تجربه کردم. پس از شرکت در یک نشست فرهنگی در دانشگاه تصمیم گرفتم به مدت ۲۴ ساعت و برای نخستین بار در زندگی حجاب را تجربه کنم. هدف این برنامه، پا گذاشتن در مسیر زنان مسلمان و زندگی با حجاب اسلامی بود. می‌خواستم بفهمم که زندگی یک زن مسلمان محجبه در آمریکا چه احساسی در من ایجاد خواهد کرد. پوشیدن حجاب باعث شد اخلاصی خودخواسته فراتر از خودم بدست آورم و چنین مسئولیتی حتی برای چند ساعت در روز سبب شد تا دریابم که زنان مسلمان با چه شجاعتی ایمانشان را حفظ می‌کنند.

در آغاز یکی از اعضای گروه انجمن اسلامی با حوصله یک روسری سرم کرد، وقتی خودم را در آینه نگاه کردم، با شگفتی متوجه شدم که از دیدن چهره خودم در قالب حجاب خرسندم و به سایر شرکت‌کنندگان در پروژه پیوستم و اینکه چقدر همگی در حجاب زیبا به چشم می‌آییم. به علاوه شرکت در این تجربه اتحاد خواهری نیز در کنار دیگر بانوان و زنان مسلمان بسیار جالب بود.

با همان حال و هوای دلنشین محل نشست را ترک کردم. احساس زیبایی داشتم که هرگز پیش از این تجربه نکرده بودم، اما پس از مدتی که به سمت قطار حرکت می‌کردم ترس و نگرانی برمن مستولی شد. متوجه شدم در میان مردمی راه می‌روم که نگاه مشتاقی به مسلمانان ندارند. خوشبختانه در مترو اتفاقی نیافتاد اما زمانی که داشتم پیاده می‌شدم نزدیک بود در اثر سیل جمعیت حجابم از بین برود و ناخودآگاه احساس کردم که دلم نمی‌خواهد آن را از دست داده و از اینکه غریبه‌ها موهایم را ببینند نگران شده بودم. از اینکه به عنوانی یک غیرمسلمان تا این اندازه به پوشش موهایم اهمیت می‌دادم شگفت زده شده بود. گویی مسئولیتی شخصی به من سپرده شده بود که پیش از این برایم غریب و آشنا بود. مسئولیتی که شاید بزودی نادانسته آن را نادیده می‌گرفتم.

بعد از ظهر آن روز برای صرف غذا به رستورانی رفته بودم و متوجه نگاه‌های ناخوشایندی از سوی خدمتکاران و دیگر کارمندان رستوران، و حتی سایر مشتریان در مغازه شدم. سعی داشتم نگاه‌ها و پچ پچ‌ها را نادیده گرفته و به غذا خوردن ادامه دهم. پس از مدتی متوجه شدم که علت نگاه‌ها این بود که به عنوان یک دختر محجبه داشتم غذای غیرحلال می‌خوردم و ناخودآگاه احساس کردم که دیگر دلم نمی‌‌خواهد این چنین غذایی بخورم. در این لحظه بود که متوجه شدم ابراز ایمان و اعتقاد در این دنیا چه مسئولیت مهم و ارزشمندی است.

پوشیدن حجاب اسلامی سبب شده بود برخوردهای رفتاری مسئولیت‌پذیرانه‌تری در من شکل گرفته و خود را به گونه‌ای متفاوت می‌دیدم. من که پیش از این به عنوان یک دختر ۲۰ ساله تمام عمرم را جلوی آینه و آراستن خود صرف کرده بودم، با پوشیدن حجاب اسلامی متوجه شدم که زیبایی در حجب و حیاء نهفته است و دانستم چه حس زیبایی است که زیبایی‌های زنانه خود را پوشانده و حفظ کرده و آن‌ها را فقط به کسانی که اعتماد داری نشان دهی. زمانی که به خانه رفتم، حس آرامشی در من ایجاد شده بود. به علاوه حس احترام مضاعفی برای بانوانی که به عشق خدا در این دنیا حجاب به سر می‌کنند در خود احساس می‌‌کردم.

من آموخته بودم که پوشیدن حجاب عمیق‌تر از کلیشه‌هایی است که بعضی از مردم تصور می‌کنند. در کنار تجربه شخصی خودم و گوش دادن به سخنان زنان مسلمان فهمیدم که پوشیدن حجاب یک انتخاب، یک مسئولیت و از همه مهمتر ابراز عشق به خداوند است.