۵۳۴-کشف کوچک‌ترین قرآن در مصر با ۲۰۰ سال قدمت +محبت به هنر از قرآن

گروه بین‌الملل: یک شهروند مصری در استان «اسیوط» این کشور، نسخه‌ای کوچک از قرآن را در اختیار دارد که ۲۰۰ سال قدمت دارد و کوچک‌ترین نسخه قرآن در سطح مصر به شمار می‌آید.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، پایگاه اطلاع‌رسانی «وتو» مصر با انتشار تصاویری از این نسخه قرآن کوچک نوشت: این نسخه‌ از قرآن، شاید کوچک‌ترین قرآن در سطح جهان نیز باشد و قدمت آن به ۲۰۰ سال می‌رسد که در استان «اسیوط» کشف شده است.
g2
 کتابت این قرآن به دوران امپراطوری عثمانی برمی‌گردد که طول آن از ۲ سانتیمتر تجاوز نمی‌کند و مالک آن یکی از شهروندان استان اسیوط است که آن را از پدر و جدش به ارث برده است.

احمد قاسم، رئیس گروه جغرافیا و سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی دانشکده علوم انسانی دانشگاه «اسیوط» و مالک این مصحف کوچک در این‌باره گفت: «این نسخه قرآن کوچک را از پدرم به ارث بردم و او نیز از پدربزرگم که علاقه شدیدی به حفظ و نگهداری اشیاء گرانقدر و با ارزش داشت، به ارث برده است».

وی در ادامه قدمت این مصحف را بیش از ۲۰۰ سال عنوان کرد که چاپ آن در اوایل حکومت عثمانی صورت گرفته است و به هیچ وجه قصد فروش آن را ندارد.

احمد قاسم در توصیف این نسخه نفیس قرآن گفت: قطر این مصحف ۲ سانتی‌متر، عرض آن ۲ سانتی‌متر و طول آن نیز ۲۵ میلی‌متر است.g3

وی اضافه کرد: این مصحف ممهور به مهر عثمانی است و دارای جلدی بسیار زیبا با پوشش طلا است، همچنین دعای ختم قرآن به زبان عربی و ترکی مانند دیگر نسخه‌های قرآن رایج این دوره در آن ذکر شده است.

قاسم عنوان کرد: این مصحف دارای متن کامل قرآن کریم و تمامی آیات و سوره‌های این کتاب الهی است.go1

برخی از شهروندان مصری نیز پیش از این از در اختیار داشتن کوچک‌ترین نسخه قرآن خبر داده بودند، اما این مصحف ۲۰۰ ساله اندازه آن چندین میلی‌متر کوچک‌تر از همه این نسخه‌ها است، همچنین کوچک‌ترین قرآن جهان ثبت‌شده در کتاب رکوردهای گینس دارای طول ۲,۶ و عرض ۱.۷ سانتی‌متر است.

همچنین، برخی از پایگاه‌های الکترونیک از وجود ۷ نسخه از این مصحف(قرآن ذکرشده در کتاب رکوردهای گینس) در جهان خبر داده‌اند که می‌توان گفت نسخه قرآنی کشف‌شده در استان اسیوط می‌تواند کوچک‌ترین نسخه قرآن در جهان معرفی شود.