۵۸۸-نشست زنان شیعه و سنی آمریکا برای یافتن مشترکات + محبت به اشتراکات انسانی

تعدادی از زنان شیعه و سنی در آمریکا دور هم جمع شدند تا علاوه بر آشنایی با یکدیگر، در صدد یافتن نقاط اشتراک و تقویت آنها و کنار گذاردن نقاط اختلاف، بر آیند.

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ تعدادی از زنان شیعه و سنی مذهب در آمریکا دور هم جمع شدند تا در کنار آشنایی بیشتر با یکدیگر، از نقاط اشتراک شیعه و سنی اطلاع یافته و در صدد تقویت آن برآیند.z1

مسئول برگزاری این برنامه، بانوی شیعه آمریکایی است که در گذشته، خود از قربانیان افراط گرایی و تفرقه بین شیعه و سنی بوده است.

دو برادر «خانم رازا جعفری» در گذشته ترور شهد و به شهادت رسیده بودند و تنها جرم آنان، تشیع بوده است.

وی یکی از بانوان فعال شیعه در آمریکا است که اخیرا برنامه ای تدارک دیده که به تقویت دوستی میان شیعیان و اهل سنت در جامعه آمریکا می پردازد.

اولین جلسه این نشست، دوشنبه هفته گذشته برگزار شد و تعدادی از بانوان شیعه و سنی گرد هم آمدند و به تبادل آراء و نظرات خود پیرامون بحث وحدت بین شیعه و سنی پرداختند.

این جلسه صمیمانه با صحبت های خانم جعفری آغاز شد. وی در سخنرانی خود بر لزوم اتحاد بین شیعه و سنی تاکید کرد و اظهار داشت: ما نمی خواهیم منزوی باشیم و در جامعه ای دو قطبی زندگی کنیم، بلکه ما به دنبال آشنایی با یکدیگر هستیم.

در این جلسه یکی از زنان سنی مذهب که از محققان بیولوژیک "دانشگاه اوهایو" می باشد نیز حضور داشت.

خانم «گلسین اوزر» به ایراد سخنرانی کوتاهی پرداخت و گفت: نقاط اشتراک شیعه و سنی بسیار بیش از نقاط اختلاف آنان است و اکنون در این وضعیت بحرانی که هر روز اخباری از افراطگرایی در گوشه و کنار جهان، از رسانه ها منتشر می شود، ما موظفیم نقاط اشتراک بین خودمان را تقویت و از نقاط اختلاف دوری جوییم.z2

«نعمت آلپای» یکی دیگر از زنان مسلمان حاضر در این جلسه، وجود این نشست ها را بسیار مثمر ثمر خواند و افزود: زنان بناکنندگان خانواده، بخش عظیمی از جامعه و ایجاد کننده روابط هستند، و ما امید داریم که با حضور در این نشست ها، از یکدیگر مطلب بیاموزیم و به هم نزدیک تر شویم و این در جوامع ما نیز بازتاب داشته باشد.

خانم آلپای، حدود ۲۰ سال پیش، آموزه های شیعه را در مرکز اسلامی کوچکی فراگرفته و به مذهب شیعه گرویده بود و سپس برای کسب مدرک دکتری، وارد "دانشگاه میشیگان" شده بود.

«صبا هاشم» دیگر شرکت کننده شیعه در نشست اتحاد زنان شیعه و سنی، اظهار داشت: تا وقتی جنگ داخلی در عراق رخ نداده بود، من از وجود اختلاف بین شیعه و سنی اطلاعی نداشتم، چراکه من در انگلیس به دنیا آمده و مدت ۱۶ سال است که به آمریکا مهاجرت کرده ام.z3

در این جلسه، چند بانوی شیعه و سنی دیگر نیز حضور داشتند که هر کدام دارای جایگاه اجتماعی بالایی بوده و به عنوان استاد یا دانشجویان دکتری در حال تدریس و تحصیل در دانشگاه های آمریکا می باشند.

چند بانوی فعال غیرمسلمان نیز در نشست وحدت شیعه و سنی حاضر شدند تا با ماهیت دین مبین اسلام آشنایی یابند.