۶۹۲-دانش آموزان دختر در مدارس نیجریه اجازه پوشیدن حجاب پیدا کردند +محبت کودکان به حجاب

در حکمی که توسط دادگستری جید فالولا در پی شکایت‌نامه جامعه مسلمانان اوسون علیه دولت نیجریه صادر شد، پوشیدن حجاب به عنوان بخشی از حقوق اولیه دانش آموزان مسلمان دختر اعلام گردیده و آنان از این پس حق دارند در مدارس پوشش اسلامی داشته باشند.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری حوزه به نقل از buzznigeria.com، روز گذشته دادگاهی در ایالت اوسون در نیجریه اعلام کرد که از این پس دانش آموزان مدارس ابتدایی و راهنمایی دولتی اجازه خواهند داشت که به طور آزادانه حجاب بسر کنند.

در این حکم که توسط دادگستری جید فالولا در پی شکایت‌نامه جامعه مسلمانان اوسون علیه دولت نیجریه صادر شد، پوشیدن حجاب به عنوان بخشی از حقوق اولیه دانش آموزان مسلمان دختر اعلام گردیده و آنان از این پس حق دارند در مدارس پوشش اسلامی داشته باشند.hg

در سال ۲۰۱۴ رائوف آرگبستولا، فرماندار ایالتی اوسون قانون طبقه‌بندی جدیدی را به قانون آموزش و پرورش این منطقه اضافه کرد که طی آن دختران مسلمان می‌توانستند در مدارس حجاب بپوشند با این حال این قانون توسط مسیحیانی که حجاب را روشی در راستای اسلامی شدن ایالت اوسون می‌دانستند مورد پذیرش قرار نگرفت.

این مسئله سبب بحث‌های مجادله آمیز شدیدی میان دو گروه مذهبی شد و مسلمانان معتقد بودند که بایستی به سنت‌ و مذهب آنان احترام گذاشته شود. در پی این جریانات تظاهرات متعددی انجام شد و مسلمانان ایالت اوسون از دولت نیجریه به دادگاه شکایت کردند.

در این راستا روز گذشته دادگستری فالولا حکم به حمایت از مسلمانان صادر کرد. در این حکم آمده است که طبق بند ۳۸ قانون ۱۹۹۹ نیجریه هر گونه مزاحمت، آزار و اذیت، شکنجه و تحقیر دانش آموزان دختر مسلمانی که حجاب بسر می‌کنند، نقض واضح حقوق اولیه انسانی در نظر گرفته می‌شود.

پس از صدور این حکم، نیروهای پلیس از ساعت ۷ صبح روز گذشته در مقابل دادگاه تجمع پیدا کردند تا جلوی هرگونه درگیری و تظاهرات گرفته شود که خوشبختانه برخوردی ایجاد نشد.