۸۱۱-نماد معماری اسلامی سنگ محک مطالعه دانش آموزان آلمانی شد .+محبت در بناهاو معماری اسلامی

مدیر مرکز اسلامی هامبورگ سمبل پروژه کتاب خوانی کودکان با عنوان "برج کتاب" را از شهردار ایالت هامبورگ تحویل گرفت.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری «حوزه»، در جلسه‌ای که دانش آموزان مقطع ابتدایی برخی از مدارس هامبورگ به همراه معلّمین و مربّیان خود نیز حضور داشتند، اولاف شولتس شهردار ایالت هامبورگ پس از سخنرانی کوتاهی، ادامه کار پروژه "برج کتاب" را به مرکز اسلامی هامبورگ سپرد.

وی با بیان اینکه بسیار خوشحال است که مرکز اسلامی هامبورگ پس از شهرداری هامبورگ، چتر حمایت از این پروژه فرهنگی را در دست خواهد داشت، افزود: بدون شک مشارکت نهادهای مذهبی همچون مراکز اسلامی، فرصتی برای همکاری های فرهنگی بیش از پیش خواهد بود.

مراسم چتر کتاب در آلمان

* معلّمی شغل همه پیامبران الهی بوده است

در ادامه این نشست، حجت الاسلام والمسلمین رمضانی، امام و مدیر مرکز اسلامی هامبورگ ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع کودکان دانش آموز و معلّمان و مربّیان آنان افزود: من بیش از ۳۵ سال است که معلّم هستم و به این امر افتخار میکنم؛ چراکه معلّمی شغل همه پیامبران الهی بوده است و آن رسولان الهی همواره بشریت را به فراگیری حکمت و معرفت و انس با کتاب دعوت می کردند.

وی افزود: در طول این ۳۵ سال نیز همیشه با کتاب مأنوس بوده ام، به گونه ای که در کتابخانه شخصی خود بیش از  8000 کتاب دارم و زمانی بود که روزانه بیش از ۱۶ ساعت به مطالعه و درس و بحث مشغول بوده ام و البته امروز هم در حد فرصتی که دارم به مطالعه و نوشتن می پردازم. من این را باور دارم که کتاب بهترین دوست انسان است و از طریق آن آدمی می تواند با امور بسیاری از جمله تاریخ گذشتگان و فرهنگ و آداب و رسوم اقوام و ملل مختلف آشنا می کند. به وسیله کتاب انسان می تواند از تجربه دیگران و سرنوشت انسان های پاک پیامبران و سیره زندگی جوانان خوب بهره مند گردد.

مدیر مرکز اسلامی هامبورگ یادآور شد: شما کودکان دانش آموز می توانید از طریق کتاب با همه بچه های دنیا ارتباط داشته باشید. امّا حتماً این را شنیده اید که بچه هایی در آفریقا هستند که این امکانات را ندارند و در حال گرسنگی هستند و از گرسنگی می میرند. شما می توانید حال همه آنان را از طریق مطالعه بدانید و در صدد کمک رسانی به آنان برآیید.

* بیشتر به مرکز اسلامی هامبورگ بیایید

همه شما دانش آموزان و نیز سایر دانش آموزان مدارس هامبورگ از این پس می توانید بیشتر به مرکز اسلامی هامبورگ بیایید که با فرهنگ و آداب و رسوم مسلمانان از نزدیک آشنا شوید. ما منتظر شما هستیم و در آنجا با شما سخن خواهیم گفت و پاسخ گوی سوالات شما خواهیم بود. من به بچه ها عشق می ورزم؛ زیرا پاکی و صداقت را در کلام و نگاه آنها مشاهده می کنم و بدون شک آنها به صداقت و راستی بسیار نزدیکند.

* «برج کتاب» چیست؟

«برج کتاب» عنوان پروژه بزرگ کتابخوانی کودکان دانش آموز است که از پنج سال پیش به همّت خانم اورزِل شِفلر، نویسنده مشهور کتاب کودک در آلمان آغاز به کار نموده است. ایده این پروژه بعد از انتشار برخی مستندات مؤسسه تحقیقاتی پیزا که در آن اعلام شده بود، سطح دانش کودکان در حدّ مطلوب نیست و در آن میزان انس کودکان با کتاب و مسأله کتابخوانی کم توصیف شده بود، شکل گرفت.

در پروژه "برج کتاب" که با مشارکت مدارس و معلّمین ابتدایی انجام می شود، شاگردان هر کلاس کتاب های مختلف مورد علاقه خود را خوانده و معلّمین اندازه مجموع عطف کتابها (ضخامت کتابها) را محاسبه و اعلام می کنند که این اندازه باید در هر دوره به اندازه ارتفاع یکی از اماکن مهم و فرهنگی باشد.

در این بین مرکز اسلامی هامبورگ که به عنوان اوّلین مسجد مسلمانان در هامبورگ و با قدمتی بیش از ۵۵ سال و معماری بسیار زیبا، از سال ۲۰۱۳ میلادی جزء میراث فرهنگی آلمان محسوب می شود، یکی از خواستگاه های این پروژه فرهنگی بود که بعد از برج بلند ساختمان شهرداری، قرار است دانش آموزان به اندازه ارتفاع دو مناره مسجد امام علی علیه السلام هامبورگ (۳۶ متر)، کتاب بخوانند.