۸۸۸-پاسخ آیت الله شاه آبادی به درخواست شیخ حسین زاهد+ محبت در رفتار مردان خدا

مؤمن واقعی کسی است که نگاه به او یادآور خداوند متعال باشد و به نوعی ظاهر او و اعمالش انسان را به سمت معروف بخواند و ترس از انجام منکر را در انسان بوجود آورد و به تعبیر دیگر مؤمن واقعی آیت خداست.

آیه:

خداوند متعال در قرآن می‌فرماید:

وَلْتَکُن مِّنکُمْ أُمَّهٌ یَدْعُونَ إِلَى ٱلْخَیْرِ وَیَأْمُرُونَ بِٱلْمَعْرُوفِ وَیَنْهَوْنَ عَنِ ٱلْمُنکَرِ (آل‌عمران/۱۰۴)

باید از میان شما، جمعی دعوت به نیکی، و امر به معروف و نهی از منکر کنند

شیخ حسین زاهد

آینه:

حکایت؛  فرزند آیت‌الله شاه‌آبادی نقل می‌کند :بین شیخ محمدحسین زاهد و والد مرحوم ما (آیت‌الله شاه‌آبادی) رابطه و علاقه خاصی وجود داشت و ایشان غالباً مشکلات خود را با پدرم مطرح می‌کرد.
روزی این عالم بزرگوار که سراسر زهد و تقوا بود و چهره او یادآور خداوند متعال بود به من گفت: یک سؤالی دارم، می‌روی از پدرت بپرسی؟ گفتم شما بفرمایید حتماً خدمت ایشان عرض می‌کنم، شیخ حسین فرمود: به آقا بگو چشمانم خیلی ضعیف است و خوب نمی‌بینم لذا وقتی به بازار می‌آیم با مردم یا بعضی اوقات  ناخواسته با زنان برخورد می‌کنم و متوجه نمی‌شوم، آیا صلاح می‌دانید از خانه بیرون نیایم تا این مشکل برایم پیش نیاید؟
وقتی من پیغام آقا را رساندم پدرم فرمود: می‌روی پیش شیخ محمدحسین زاهد و از جانب من می‌گویی، چهره شما در بین جامعه به خودی خود مردم را به خیر دعوت می‌کند و بیرون آمدن شما هم امر به معروف و نهی از منکر است ولو اینکه اتفاقاً با کسی برخورد کنید و اصلاً وجود شما در بیرون تبلیغ و ترویج دین مبین اسلام و معرفی روحانیت است.۱

امر بر نیکی  کن و نهی  از بدی                           تا   شوی مقبول  ذات  سرمدی

  1. با اقتباس و ویراست از کتاب شیخ حسین زاهد